You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

5 pravidel krmení vašeho psa

Publikováno 17.12.2014 12:26:00
Kategorie Zdravý pes

5 pravidel krmení vašeho psaSpousta zákazníků se nás ptá, kolik je krmná dávka pro jejich psa. Další majitelé jsou zase překvapeni, že je jejich pes obézní, i když přesně dodržují dávky, doporučené výrobcem daného krmiva. Jiní si zase neuvědomují, že pokud svému psu dávají více pamlsků, měli by snížit krmnou dávku. Pravdou je, že řada psů je skutečně obézních anebo trpí různými zdravotními obtížemi vlivem špatné životosprávy.

Zde je 5 jednoduchých pravidel, jak a kolik krmit:

1/ Doporučenou krmnou dávku výrobcem použijte jako výchozí dávku, nikoli jako pevné pravidlo.

Výpočet kalorií (kilojoulů) a doporučené množství krmiva je vždycky pouze předpoklad. Nelze totiž určit univerzální krmnou dávku pro každého psa, byť i se stejnou hmotností. Každý pes potřebuje tuto výchozí hodnotu upravit podle svých individuálních potřeb. Na využití přijatého množství krmiva má vliv nejen úroveň tělesné aktivity, ale i např. rychlost metabolismu, která může být velmi rozdílná. Jediný způsob, jak zjistit optimální dávku krmiva je pečlivým sledováním stavu psa včetně jeho hmotnosti a upravovat dávku tak, aby pes ani netloustl ani neztrácel na hmotnosti, netrpí-li nadváhou. Pokud je pes přiměřeně aktivní a jeho hmotnost je ideální a v čase se prakticky nemění, udržujte tuto dávku, dokud bude vašemu psovi vyhovovat, tzn. pokud se nezmění např. množství vydávané energie.

2/ Používejte odměrku krmiva nebo kuchyňskou váhu.

Odměřujete-li dávku krmiva šálkem, udělejte si na něm značku pro přesné odměření dávky nebo používejte odměrku, určenou pro daný typ krmiva. Nejpřesnější dávkování krmiva je ale pomocí kuchyňské váhy. Je také vhodnější, pokud potřebujete krmnou dávku upravit. Hlavně si pamatujte, kolik gramů odměřujete. Obzvlášť vhodná je kuchyňská váha pro malá plemena psů, kde i malé množství navíc může znamenat dvacet a více procent krmné dávky.

3/ Počítejte!

Pokud připravujete krmivo v domácích podmínkách, např. při krmení čerstvou stravou (BARF), pečlivě počítejte kalorie každé složky krmné dávky a samozřejmě musíte „vyladit“ celkové množství energie, obsažené v krmné dávce, podle potřeb vašeho psa. Dobrým vodítkem je počítat množství potravy jako procentuální podíl hmotnosti psa. Nezapomeňte, že malá plemena psů potřebují ke krmení vyšší procento své hmotnosti, než velká plemena. Také nezapomeňte, že podíl tuku má nejvýraznější vliv na celkové množství energie v krmné dávce, neměl by být vyšší než 10% (kromě pracovních psů a psů ve vysoké sportovní zátěži – ti potřebují více). Psi, krmení obilovinami a polysacharidy (škroby) potřebují větší krmnou dávku, než psi, krmení převážně masem a živočišnými produkty (obsahují více tuku).

4/ Sčítejte vše včetně pamlsků a zvažte jejich omezení

Má-li vás pes nadváhu (není-li přiměřeně štíhlý), dostává příliš mnoho kalorií. Mnoho psů, krmených suchými krmivy s vyváženým poměrem živin, je obézních, přestože dostávají optimální množství krmiva. Ve skutečnosti dostávají mnoho pamlsků, které zvyšují jejich energetický příjem a důsledkem toho je jejich nadváha, v horším případě obezita. Mnoho majitelů (často na doporučení veterináře) sníží krmnou dávku, zatímco by měli omezit množství pamlsků nebo odměňovat psa jiným druhem pamlsků, ideální možnost je třeba morková kost (psovi trvá dlouho, než ji sežere). Pokud to nepomůže a i přes vynechání pamlsků a snížení krmné dávky váš pes tloustne, nechte mu vyšetřit činnost štítné žlázy.

5/ Pokud chcete, přidejte do krmné dávky „skutečné“ jídlo, ale musí to být správné potraviny

Pokud chcete přidat „lidské“ potraviny do komerčního krmiva, můžete přidat neobilné potraviny, jako mrkev, brokolici, dýni nebo jinou letní zeleninu, zelené fazolky nebo listovou zeleninu. Tyto potraviny mají malé množství kalorií, ale obsahují hodně antioxidantů a fytonutrientů a mohou pomoci vašemu psovi, aby se cítil sytý i s menším množstvím kalorií. Nezapomeňte, že zelenina by měla být upravená tak, aby byla pro psa stravitelná (např. vařením nebo sušením). Zdraví vašeho psa prospěje menší množství syrové zeleniny jako pamlsek, např. kousek mrkve, zelených fazolek nebo plátek dýně.

Další skvělou možností, jak obohatit jídelníček vašeho psa je bílé kuřecí maso, přírodní jogurt (ne smetanový), sýr typu Cottage anebo rybí maso. Sardinky např. obsahují také velké množství vápníku, což prospěje štěňatům a starším psům. Malé množství čerstvé dýně nebo sladkých brambor v krmné dávce v malém množství prospívají zdravému procesu trávení.

Zapamatujte si, že dlouhodobé studie potvrzují, že štíhlí psi žijí déle než psi s nadváhou a jejich zdraví a pohyblivost je zachována do vyššího věku.

Milujete svého psa? Pomozte mu zůstat štíhlý!

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.