You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Australian Mist - kočka která vám může nahradit pejska

Publikováno 07.02.2014 14:07:00
Kategorie Plemena koček

Australian Mist - může vám nahradit pejskaAustralian Mist nebo původně Spotted Mist, toto jméno nesla do roku 1998. Některá kočičí plemena jsou vyšlechtěna cíleně, jiná vznikají spíše náhodou. Již v dávné historii lidstvo využívalo specifických kočičích schopností lovu hlodavců a dalších výhod a cíleně křížili takové kočky a kocoury, u nichž se dal očekávat potomek s ideální směsí vlastností. Tehdy ještě neexistovaly žádné oficiální klasifikace kočičích plemen a kritéria pro jejich vzhled, povahu atd. zdaleka nebyla nijak přísná, což se ale změnilo v průběhu dvacátého století.

Šlechtění koček přestalo být záležitostí ryze praktickou, ale spíše estetickou, chovatelé experimentovali s kočičími páry například proto, aby napodobili již existující plemena či divoké šelmy, případně prostě zkusili něco nového a neotřelého.

A to je i případ plemene Australian Mist, které bylo vyšlechtěno v roce 1976. Zkřížením Barmské, Habešské a „obyčejné“ Krátkosrsté kočky vzniklo krátkosrsté plemeno se skvrnitou strukturou srsti. Původní název koneckonců právě na tohle odkazoval – z tečkované (anglicky spotted) se stala mist, což znamená něco jako mlžný závoj. Srst je opravdu pokryta více či méně silným náznakem teček, její základní barva však může být libovolná.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Velmi krátká srst postrádá posadu, ale je charakterizována výrazným tickigem – chlupy jsou různě barevné, přičemž blíže k tělu jsou světlejší. Obecně mají tyto kočky světlejší hruď, hlavu a břicho. Minimálně línají a nevyžadují téměř žádnou péči, snad jen čas od času vykartáčovat.

Jedná se o středně velké plemeno s kulatou hlavou a velkýma očima, s přívětivou povahou a maximální možnou přítulností k člověku. Tyto kočky jsou schopné se naučit chodit na vodítku a dokonce poslouchat příkazy, zároveň nevyžadují dlouhodobý pobyt venku – Australian Mist nebude v žádném případě vadit, že nemáte takříkajíc domeček se zahrádkou na kraji města nebo chybí v denním harmonogramu i čas na její „vyvenčení“. Bude se prostě zdržovat doma a pozorovat Vás, pokud možno z vyvýšených prostor, co že to celý den děláte a kam se ženete, když ona může pospávat na ledničce.

Kastrovaní jedinci tohoto plemene zcela bez problémů vycházejí nejen s ostatními domácími mazlíčky včetně mírumilovných psů, ale i dětmi. Zkrátka a dobře, všechny Australian Mist se stanou bez problémů právoplatnými členy celé rodiny.

Snad jen škoda, že v Čechách je zatím toto plemeno vskutku raritou. Geografická vzdálenost její vlasti nakonec může za to, že nejrozšířenější jsou tyto kočky opravdu jen v „rodné“ vlasti, tedy Austrálii. V Evropě či Americe jsou k nalezení skutečně jen zřídka. Ale to se možná časem změní…

Australian Mist - může vám nahradit pejska

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.