You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Australský honácký pes - citlivý houževnatý pracant

Publikováno 10.04.2014 09:07:00
Kategorie Plemena psů

Australský honácký pes - citlivý houževnatý pracantNeexistuje příliš psích plemen, která by v sobě kombinovala tolik pozitivních vlastností jako australští honáčtí psi. Jsou to houževnatá a pracovitá zvířata, proslulá vysokou inteligencí. Každý majitel tohoto plemene může být hrdý na to, kdo mu dělá věrného společníka.

Mimochodem, australští honáčtí psi jsou se svým pánem poutáni silnou citovou vazbou a nedělá jim dobře, pokud je jakkoliv zanedbáváte. Naopak ocení dostatečné množství podnětu a situací, kdy mohou dát vyniknout své pilné a pečlivé povaze. Rádi se naučí poslouchat na povel, jsou dobře cvičitelní a lehce ovladatelní. Projevují se také jako výborní hlídači.

Hodí se k hlídání stád a práci se zvířaty, k čemuž byli ostatně již koncem osmnáctého století vyšlechtěni. Název napovídá, že se tak stalo v Austrálii, a to hlavně díky anglickým přistěhovalcům. Z jejich popudu byli totiž zkříženi divocí psi dingo, kolie, bulteriéři a dalmatinovi. Právě geografická vzdálenost od naší vlasti však zřejmě stojí za tím, že existence tohoto po všech stránkách doslova a do písmene „ideálního“ plemene zůstává široké chovatelské veřejnosti povětšinou utajena.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého australáka?

Už nemusíte.
Dánská holistická krmiva Olivers si zamiluje

A jak vlastně australský honácký pes vypadá? Výčet plemen, které stojí za jeho vznikem, to tak trochu už napovídá – konkrétně nejvíce toho australský honácký pes zdědil zřejmě po dingovi, ačkoliv typická modrá barva pochází od kolie (existuje ještě navíc červená varianta, aby toho nebylo málo). Australský honácký pes je středně velký, v kohoutku cca půl metru vysoký a dobře, podsaditě stavěný, se silnými kostmi a velice výkonnými plícemi.

Při pohledu na toto zvíře zaujmou každého na první pohled relativně dost krátké nohy a silně osrstěný ocas, který je při běhu využíván jako kormidlo, jinak je svěšen k zemi. Na široké hlavě se tyčí ostře vykrojené uši. Australský honácký pes se rodí bíle zbarvený s tmavšími skvrnami, což je památka na dalmatinské předky. Zbarví se zhruba až po měsíci života. V dospělosti váží výjimečně až pětadvacet kilogramů, tedy asi tolik, co průměrné sedmileté dítě.

A když už jsme u dětí – s těmi bohužel moc dobrý vztah obvykle nemá a koneckonců – s ostatními zvířaty je to dost podobné. Je totiž silně fixován pouze na svého pána. Tato vlastnost je však vyvažována perfektní schopností adaptovat se prakticky na jakékoliv prostředí a navíc i velmi omezeným hlasovým projevem – jinak řečeno, australský honácký pes štěká jen tehdy, když je to nezbytně nutné. Zvláště v panelovém domě nebo s nevrlými sousedy za zády by se něco takového určitě mohlo hodit, co říkáte?

Australský honácký pes - citlivý houževnatý pracant

Sdílet tento článek

Musíte být registrováni

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.