You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Balinéská kočka - elegantní orientální dáma

Publikováno 09.12.2013 12:54:00
Kategorie Plemena koček

Balinéská kočka - elegantní orientální dámaKdo by neznal proslulou dětskou knihu Z deníku kocoura Modroočka? Možná si ještě pamatujete, že zde vystupovala siamská kočka, která posléze vyrostla v překrásnou „kočičí slečnu“. A Balinéská kočka je právě jedním z těch plemen, které na Vás zapůsobí mimo jiné právě svou orientální nádherou.
Jedná se totiž o dlouhosrstou variantu Siamek, vyšlechtěný nikoliv na malebném ostrově Bali, jak by se mohlo na první pohled zdát, nýbrž ve Spojených státech. Chovatelé měli poprvé možnost spatřit premiérové kotě v roce 1955, když se narodilo zcela náhodně bez předchozích pokusů o šlechtění.

Dlouhosrstá mutace nebyla koneckonců nějakou dobu vůbec žádanou, svou oblibu si našly tyto kočky až za nějaký čas, kdy ji také oficiálně uznaly organizace sdružující kočičí plemena (zpravidla se tak dělo v průběhu sedmdesátých let minulého století). Někteří šlechtitelé si však očividně chtěli zachovat své „Balinésanky“ pro další chov, neboť jejich šlechtění vyžaduje zvláštní pozornost – dlouhosrsté znaky se totiž dědí recesivně, při výběru rodičů je proto třeba postupovat velice pečlivě.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Všechny Siamky mají mandlovité modré oči, a totéž platí o kočkách balinéských, stejně striktní pravidla se týkají srsti – bílý základ, na špičce ocasu a v obličeji s hnědými tečkami. Srst postrádá podsadu, takže těsně obepíná tělesnou siluetu a vytváří elegantní dojem, zvláště pokud je kočka v pohybu. Ocas ve tvaru péra je zvláště huňatý, chlupatější místa jsou též na límci a plecích. Na dotek je srst jemná až hedvábná, což v kombinaci s přítulností a oddaností „Balinésanek“ tvoří perfektní vlastnosti pro hlazení a vlídný kontakt s majitelem.

Koneckonců i jiné vlastnosti této kočky jsou takřka ideální – nebojí se totiž lidí, naopak od nich vyžaduje pozornost a denní aktivitu ve formě hry, pokud se odmítneme připojit, dožadují se péče hlasitým mňoukáním. Svého pána si hlasitě hájí i před ostatními kočkami nebo jinými zvířaty, k dětem se chovají spíše rezervovaně. A nechodí ani moc na dlouhé a toulavé procházky, fyzický pohyb a prostor nevyžaduje ani zdaleka tak, jako ostatní kočky.

A co srst? Ta Vás jistě jako majitele tohoto plemene potěší, protože ačkoliv je dlouhá a velmi hebká, nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu, dokonce se nemusí ani kartáčovat a tak dále. Postačí ji jen čas od času pročísnout. Nemá navíc tendenci k cuchání a vysloveně nutné není ani pravidelné koupání. Není totiž od věci říct, že tyto – a samozřejmě i jiné – kočky tráví denně více než hodinu přepečlivým „mytím“ srsti svými jazýčky.

Balinéská kočka je v současnosti rozšířena takřka celosvětově, za její pravlasti se ale dají považovat jak Velká Británie, tak i USA.

Balinéská kočka - elegantní orientální dáma

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.