You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Belgický ovčák - pracovitý, elegantní belgičan

Publikováno 23.05.2014 11:47:00
Kategorie Plemena psů

Belgický ovčák - pracovitý, elegantní belgičanZ historických důvodů jsou ovčáci poměrně často se vyskytujícím psím plemenem. Jejich šlechtění probíhalo mnohdy cíleně, aby se dosáhlo ideálních vlastností, které by vyhovovaly pastýřům stád. Nezřídka se pak zrodil pes s výtečnými honáckými schopnostmi a byl následně oficiálně uznán i jako plemeno. Dnes již pochopitelně prvotní význam takzvaných „ovčáckých psů“ víceméně upadl v zapomnění, nicméně jejich kvality - nejen povahové - zůstávají a stali se proto oblíbenými domácími společníky.

Jedním z takových případů je i belgický ovčák, plemeno známé i z mnoha českých ulic a domácností. Koncem devatenáctého století se v Belgii rozhodlo o jeho oficiálním uznání, k postupnému šlechtění však docházelo již dobrá dvě staletí před tím a tito psi se brzy rozšířili po celé Evropě.

Není divu, vždyť vynikají perfektními vlastnostmi – jednak je to pracovitost a inteligence, věrnost páníčkovi, ale také skvělá schopnost učení. Ještě dnes jim zůstávají kvalitní dovednosti, co se systematického hlídání stád týče – ty se odrážejí například v jeho tendenci bránit „svou“ rodinu a ochotě pracovat nebo se uplatnit při rozličných sportovních aktivitách.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého ovčáka?

Už nemusíte.
Dánská holistická krmiva Olivers si zamiluje

Jak belgické ovčáky vlastně poznáme? Základní charakteristika spočívá ve čtyřech relativně odlišných variantách, lišících se zejména délkou a zbarvením srsti. Jsou to: bledě rezavý krátkosrstý malinois, groenedael s dlouhou černou srstí, též dlouhosrstý, ale žlutý či šedý tervueren a nakonec laekenois, jenž je zahalen rezavou a středně dlouhou, vlnitou srstí.

Společným znakem pro všechny čtyři typy je čtvercový tvar středně velkého těla (plemeno váží obvykle mezi dvaceti a třiceti kilogramy) a středně dlouhý ocas, jenž je v klidu umístěný ve svěšené pozici. Hrdě nošená hlava se pyšní inteligentním výrazem mandlovitých očí a vztyčenýma, vysoko umístěnýma, ušima.
Péče o belgického ovčáka samozřejmě – jak v případě mnoha jiných podobných plemen – vyžaduje ze strany majitele jistou míru vlastní iniciativy, a to zejména u těch dlouhosrstých typů, které doslova jako sůl vyžadují pravidelné kartáčování (obzvláště specifické nároky má varianta laekenois), srst je totiž zpravidla dosti hustá a velmi bohatá s vlnatou podsadou.

Neméně důležitá je i psychická stránka zvířete, je totiž nutné psovi poskytnout dostatečné množství podnětné aktivity, a to ideálně ve formě společného sportovního vyžití. Pokud se Vám podaří věnovat se svému svěřenci pečlivě již od štěněcího věku, vyrostou z nich velice spokojení psi, v opačném případě pak hrozí vážné psychické strádání.

Belgický ovčák se dožívá přibližně dvanácti až čtrnácti let, jedná se také o plemeno poměrně oblíbené po celé Evropě, české země samozřejmě nevyjímaje.

Belgický ovčák - pracovitý, elegantní belgičan

Sdílet tento článek

Musíte být registrováni

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.