You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Bombajská kočka - černý panter

Publikováno 25.02.2014 10:14:00
Kategorie Plemena koček

Bombajská kočkaJestliže se domníváte, že Bombajská kočka pochází z Indie, pak vězte, že to není vůbec žádná pravda. Je načase tento rozšířený mýtus napravit – tak tedy, co je vlastně pravlastí tohoto nepříliš starého plemene?

Překvapivě severoamerický kontinent, konkrétně Spojené státy americké. Za vznikem plemene stála hlavně kniha Rudyarda Kiplinga Kniha džunglí, situovaná právě do Indie, ve které se vyskytovala často i postava černého pantera jménem Baghíra. Nic nemohlo jednu chovatelku ze státu Kentucky nadchnout více, než snaha vyšlechtit takovou úctyhodnou šelmu. Pokusila se o to vzájemným zkřížením Birmy a Americké krátkosrsté kočky, na několikátý pokus se vše podařilo a nové plemeno bylo rázem na světě.

Oficiálně byla Bombajská kočka zaregistrována v roce 1970, tedy zhruba dvě desetiletí po prvních pokusech o spáření. Jedná se však dodnes o velice vzácnou kočku, v Evropě byste „Bombajky“ spočítaly na prstech obou rukou a celosvětově se jejich počet odhaduje maximálně na stovky.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Pokud ale máte přeci jen tak trochu podezření, že se toto plemeno potuluje ve Vašem bližším či vzdálenějším okolí, poznáte je následovně. Primární znak představuje především lesklá černá srst (chlupy po celé délce mají stejný odstín), jiné barevné varianty nejsou povoleny. Tato srst také těsně přiléhá k tělu a není příliš hustá.

Bombajská kočka má také nádherné oči – které připomínají barvou měď nebo zlato – tento odstín by měl být pokud možno co nejtmavší. Čenich a spodní strana tlapek je také černá, v tomto ohledu tyto kočky opravdu připomínají svou prapůvodní předlohu, tedy pantera. Bombajské kočky dorůstají střední velikosti, váží maximálně pět kilogramů, jejich tělo je zcela souměrné, nohy nejsou ani na jedné straně delší a doplňuje je adekvátně dlouhý a rovný ocas. Mírně zaoblenou hlavu zakončují oblé a kupředu sklopené ušní boltce.

Bombajské kočky jsou velmi inteligentní, komunikativní a velice hravé plemeno. Vyhledávají lidskou společnost, protože by se bez ní královsky nudily, snadno se naučí i na vodítko (!!) a rády si přijdou pro pohlazení nebo kartáčování. Chovat se mohou jak v městském bytě, tak i na venkově s rozsáhlou zahradou, kterou určitě ocení více. Jsou velmi přizpůsobivé a nenáročné – nevyžadují totiž žádnou zvláštní péči. Stejně jako každé jiné kočky, také „Bombajky“ milují teplo, takže určitě nebude od věci jim pořídit třeba závěsný pelíšek na topení.

A ještě jedna důležitá věc – Bombajské kočky dosahují pohlavní zralosti ještě před dosažením prvního roku života, takže je důležité obstarat veterináře kvůli včasné kastraci, další možností je důsledná separace obou pohlaví, ale asi je jasné, že život si i takto najde cestičku…

Bombajská kočka - černý panter

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.