You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Border kolie - chlupatá hravost a inteligence

Publikováno 02.12.2013 10:33:00
Kategorie Plemena psů

Border kolie - chlupatá hravost a inteligenceToto psí plemeno má své kořeny mezi ovčáckými psi ve středověké Anglii. Avšak zmínky o psech s podobnými vlastnostmi, jako mají dnešní kolie, se objevují již ve starém Římu. Později se toto plemeno chovalo zejména na pomezí Skotska a Anglie, tedy v místech nazývajících se Borders, kde zřejmě přišlo i ke svému jménu. V této oblasti pak bylo ke konci 19. století vyšlechtěno do dnešní podoby.

Border kolie je pes středních proporcí. Středně osvalený, zato však velice pružný a pohyblivý. Jejich pohyb je plynulý, plíživý a velice ladný. Psi dorůstají 53 cm a feny bývají o něco menší. Váha těchto psů se pohybuje okolo 20 kg. Srst je velmi hustá a jemná, bývá většinou dlouhá, může být však velmi dlouhá, ale i krátká. Nejčastější zbarvení těchto psů je bílá s černými či hnědými znaky. Zbarvení oči bývá hnědé, objevuje se však i průzračně modrá barva.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji borderku?

Už nemusíte.
Dánská holistická krmiva Olivers si zamiluje

Tito psi jsou pověstní svou inteligencí. Právě díky ní se využívali jako honáčtí psi, zejména pro pastvu ovcí. Jsou to psi velice živí a pohybliví, pro svůj život potřebují maximum pohybu a prostoru. Jsou velice přátelští a loajální. Pokud se kolii dostane správné péče a dostatek lásky, je připravena uposlechnout jakýkoliv pánův rozkaz, který někdy dokáže vytušit i dopředu. Díky své velice citlivé povaze špatně snáší nátlak, fyzické a psychické tresty a agresivitu. Tito psi jsou velmi často využívány i v takzvaných psích sportech, kde našla Border kolie skvělé uplatnění. Při samotné pastevecké práci se vyznačují naprostým klidem a rychlostí. Charakteristickým znakem je plíživý pohyb, ve kterém však dokáže rychle měnit směr. Chov tohoto psa je doporučen zejména pro zkušenější chovatele. Při domácím chovu je potřeba Border kolii brát často na procházky a umožnit jí co nejvíce pohybu na zahradě.

Border kolie - chlupatá hravost a inteligence

Sdílet tento článek

Musíte být registrováni

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.