You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Britská kočka aneb skutečná kočka domácí

Publikováno 20.01.2014 09:31:00
Kategorie Plemena koček

Britská kočka aneb skutečná kočka domácíSkutečná kočka domácí, do slova a do písmene, která nepohrdne teplem rodinného krbu a pohodlným pelíškem. Přesně tak by se dalo charakterizovat toto oblíbené plemeno, které bylo vyšlechtěno na začátku minulého století (samozřejmě kde jinde než) na britských ostrovech.

Britka se dovede na poměrně dlouhou dobu zabavit sama a je tak vhodná pro ty, kteří tráví klidně i celé odpoledne v práci a přesto chtějí chovat nějaké domácí zvíře, které jim bude dělat společnost večer po příchodu domů. Jako koťata jsou Britky velice čilí a hraví tvorové, ale postupně kanapovatí a v dospělosti příslušníky tohoto plemene nejčastěji najdete, jak někde pospávají a lenoší.

A kde má vlastně Britka své kořeny? Jak trochu napovídá i její vzhled, je z jedné strany potomkem Peršanky, ze strany druhé pak má své pokrevní příbuzné v evropských krátkosrstých kočkách. Dalo by se říct, že aristokratická krev – stejně jako poněkud distingovaná anglická povaha - se v tomto plemeni projevila naplno. Britka je hrdá, nevtírá se do společnosti a počká si na chvíli, až na ní bude mít majitel náladu sám, takže se nemusíte obávat takzvaně kočkopsí povahy. Prostě a jednoduše, nemají potřebu být častým středem pozornosti, to ale neznamená, že jsou vysloveně samotářské typy, jen nejsou zrovna dvakrát akční plemeno.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Perští předkové dodali Britce zavalitější tělo a hustou srst, která vyžaduje přibližně jednou do týdne vykartáčovat (v období, kdy přichází tradiční jarní zbavování se podstatně hustší zimní srsti, nicméně neuškodí, pokud svou kočku vyčešete i dvakrát během týdne).

Zajímavostí určitě je i to, že Britka je opravdu hlasitá – pokud budeme mluvit o předení. To přehluší nejen běžný ruch v domácnosti, ale dokonce údajně i sekačku na trávu.  Na druhou stranu je to jasná známka toho, že kočka je opravdu spokojená.

Britská kočka aneb skutečná kočka domácí

Sametová srst, obvykle s modrým nádechem, velké a kulaté oči, spíše kratší tlapky a průměrná váha – zhruba čtyři až osm kilogramů (záleží, zda máte doma kočku nebo kocoura a zda je Váš miláček kastrovaný), to jsou průvodní znaky tohoto ušlechtilého plemene. Ale pozor, dokáže často stejné akrobatické kousky jako jakákoliv jiná kočka, i když působí poněkud obéznějším dojmem. Buďte si však jistí, že to je jen první zdání – či zdání, které navozuje pořízená fotografie, realita je jiná…

V padesátých letech minulého století sice nezájem o Britskou kočku (doprovázen boomem Peršanek) toto plemeno skoro vyřadil z provozu, ale v dnešní době toto plemeno opět přichází takzvaně do módy. Už více než čtyřicet let se úspěšně chová v USA, kde zaznamenala obrovský vzestup popularity a není třeba dodávat, že je obrovsky oblíbená i u nás. Možná ji máte sami doma?

Britská kočka aneb skutečná kočka domácí

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.