You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

California spangled - levhartí miláček

Publikováno 28.03.2014 14:41:00
Kategorie Plemena koček

California spangledJedním z kočičích plemen, jejichž šlechtitelé si dali za cíl napodobit divoké kočkovité šelmy, je nepříliš známá California spangled. Mezi takové kočky bychom mohli zařadit i Bengálskou kočku nebo Ocicat, což má nicméně za následek fakt, že popularita California Spangled není natolik vysoká, jak si její první chovatelé zřejmě představovali. Nenahrává tomu ani poměrně vysoká cena – celkem standardně totiž toto plemeno seženete za zhruba dva a půl tisíce dolarů, což odpovídá v přepočtu padesáti tisícům českých korun. I díky tomu jsou v naší zemi zatím dost raritou.

Abychom ale upřesnili, co vlastně předcházelo vzniku plemene. V sedmdesátých letech minulého století v Kalifornii se dohodli hollywoodský umělec Paul Arnold Casey jr. spolu s antropologem Louisem Leakym po inspirativním návratu z Tanzanie na vyšlechtění nového kočičího plemene, které by mělo i upozornit na ochranu vzácných levhartů, kteří byli v té době na pokraji vyhynutí.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Drobnější domácí šelmičky, které se svým vzhledem právě levhartům silně přibližují, měly do povědomí široké veřejnosti zapsat informaci o existenci vymírajícího druhu, což se ale spíše nepodařilo. Jediný úspěch na tomto poli si šlechtitelé mohou připsat v tom ohledu, že toto kočičí plemeno skutečně připomíná divoké kočkovité šelmy, například ocelota. Vznikla vlastně křížením mnoha plemen, mimo jiné i Britské, Americké krátkosrsté nebo Habešské kočky. Zrodilo se tak majestátní, elegantně se nesoucí zvíře se svalnatým tělem a velkými předpoklady pro provozování lehké atletiky.

Srst je pokryta skvrnami, ideálně kulatými, uznávají se však i hranaté či trojúhelníkovité. Barva srsti je zpravidla bronzová, zlatá, zrzavá nebo i hnědá, vyskytují se však – o poznání vzácněji, ale přece – i modré, černé, stříbrné či bílé varianty zbarvení.

Charakteristickým znakem California spangled (mimochodem – výraz spangled znamená „třpytící se“) jsou výrazné lícní kosti a jasně patrné polštářky pro hmatové vousky. To jim sice propůjčuje poněkud divoký a exotický vzhled, co do povahy jde ale o velmi milé, komunikativní a snadno ochočitelné plemeno, které miluje hru a kontakt s lidmi, rádo udržuje kontakt z očí do očí a je nanejvýš závislé na svých majitelích. Tato kočka velmi ráda okupuje hlavně vyvýšená místa, odkud zvědavě pozoruje své okolí a neváhá se ani například střemhlav vypravit za nabídnutou hračkou. Jakožto majitelé byste se jí měli ideálně věnovat denně, takže pokud patříte mezi hodně pracovně vytížené zaměstnance, bude asi lepší zvážit jiné plemeno (či rovnou zvíře).

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.