You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Cornish rex - exotický extrovert

Publikováno 09.06.2014 14:48:00
Kategorie Plemena koček

Cornish rex - exotický extrovertSrst typu rex je typická svým kudrnatěním a kolmo rostlými chlupy v řádcích, vytvářejícími zvláštní „drsný“ dojem, který však klame vzhledem – na omak je neobyčejně jemná, připomíná samet. Tento zvláštní druh srsti se vyskytuje třeba i u králíků (u nich je dokonce déle známý) u koček ji najdeme výhradně u plemene Cornish Rex a Devon Rex, oběma pocházejícími z Velké Británie. Jakožto uznávané není plemeno Cornish Rex známé příliš dlouho, první zmínky o něm pocházejí teprve z roku 1950, kdy se náhodným zkřížením a genetickou mutací zrodila kočka s „jinou“, kadeřavou srstí. Od té doby se chovatelé pokoušeli tento znak cíleně šlechtit, takže postupně vzniklo samostatné plemeno. Ačkoliv za původní vlast označujeme Velkou Británii, Američané nechtěli zůstat zkrátka a vyšlechtili vlastní „americký“ typ, když britskou Cornish zkřížili se siamskou kočkou.


Mezi českými chovateli nejsou Cornish příliš rozšířené, ačkoliv jejich charakter je opravdu příjemný. Jsou totiž vyloženě extrovertní, rády se pomazlí a vyžadují společnost, jsou hravé a dobře vycházejí i s ostatními členy domácnosti, včetně psů a vyjít umí i s případnou návštěvou. Pozor však na žárlivost, co se týče jiných koček – rády budou mít svého páníčka pouze pro sebe, aniž by se o něj musely s někým dělit. Zapomeňte tedy na to, že s „Cornishem“ či „Cornishkou“ budete chovat třeba ještě dalších pět koček.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Možná tedy chovatele z našich krajů odrazuje poněkud exotický a pro kočku nepříliš typický vzhled – kromě zmíněné srsti je to například klabonos (profil není vykrojený, ale zaoblený; najdeme ho třeba u některých koní, ale i jiných kočičích plemen), výrazná brada a velké uši (celkový dojem z obličeje působí tedy trochu „vychrtle“, běžný je u koček z teplejších oblastí, například Středomoří). Celkově jsou tato plemena nižší váhy (ta ani u samců obvykle nepřesahuje čtyři kilogramy) drobnější tělesné konstituce, nesoucí se na dlouhých štíhlých nohách, přičemž zadní jsou o něco delší než přední.

Pokud jde o srst, nestanovují oficiální pravidla žádné další regule (pochopitelně, mimo typ rex), takže barva a kresba může být víceméně libovolná, od černých přes hnědou až po světlou. Oči jsou žluté nebo zlatavé.

A co údržba srsti? Ta prakticky u tohoto plemene není nutná, postačí občasné kartáčování – podle některých chovatelů se dokonce Cornish Rex hodí i do domácností s alergiky, kteří i přes svůj handicap chtějí mít doma nějakou kočku. Problémem Cornishek je občasný vlčí hlad, když tato kočka spořádá, na co přijde. Je tedy opravdu důležité pohlídat její váhu, aby netloustla, a to zvláště po kastraci.

Cornish rex - exotický extrovert

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.