You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak přejít na nové krmivo pro psy ve 3 krocích

Publikováno 18.03.2013 14:33:00
Kategorie Zdravý pes

Jak přejít na nové krmivo pro psy ve 3 krocíchČas od času každý z nás musí svému pejskovi změnit krmivo. Ať je to již z důvodu problémů se stávajícím krmením, protože jedeme na dovolenou a potřebujeme pohodlnější způsob, protože stárne a je třeba přejít na dospěláckou či seniorskou stravu a nebo jednoduše proto, že máme chuť dát mu něco nového. Bez ohledu na důvody je změna stravy nedílnou součástí psího a chovatelského života.

Pro mnohé z našich psů je však změna potraviny prvním krokem k zažívacím obtížím a návštěvě veterináře. Ale nemusí to tak být! Postupujte podle těchto jednoduchých pravidel a změna jídelníčku vašeho chlupáče bude velice snadná.

 1. Udělejte si čas 

Trávící ústrojí vašeho psa potřebuje čas na přizpůsobení se změnám. Zvláště pak pokud byl krmen jedním druhem stravy delší dobu. Jeho tělo potřebuje čas pro tvorbu těch správných enzymů pro strávení konkrétní potravy. Pro trávení hovězího masa a rýže jsou zapotřebí jiné enzymy než u ryb a zeleniny. Postupem času si psí trávení zvykne vyrábět ty správné druhy enzymů pro určitý druh stravy a změníte-li jeho krmivo neočekávaně bude jeho tělo nepřipravené a neschopné ten nápor zvládnout. Zavádíme-li však novou stravu postupně, má tělo čas se přizpůsobit a začít produkovat správné enzymy pro svoji práci.

Doporučujeme vždy přidávat nové krmivo do původního a zvyšovat jeho dávku v průběhu několika dní.

 • 1-2 den: 75% starého + 25% nového krmiva
 • 3-4 den: 50%/50%
 • 5-6 den: 25%/75%
 • od 7 dne 100% nového krmiva

U pejsků s obzvláště citlivým zažíváním protáhněte tuto změnu až na 10 dní.

Jak přejít na nové krmivo pro psy ve 3 krocích

2. Určete správné množství

Je důležité si uvědomit, že rozdílné druhy krmiv vyžadují specifickou velikost krmné dávky a příliš velké množství jakékoli potraviny může způsobit zažívací obtíže. Levná krmiva mívají tendenci obsahovat velké množství plniva a pes, aby získal dostatečné množství živin musí jíst hodně. Na druhé straně špičková krmiva jsou vyráběna z vysoce stravitelných a výživných surovin, takže psi potřebují podstatně nižší krmnou dávku, aby jejich tělo dostalo vše co potřebuje.

Po léta co jsme chovatelé vidíme stále stejnou opakující se chybu. Majitel, který krmí svého psa levnými krmivy najednou přejde na vysoce kvalitní značku a dává svému psovi stále stejně vysokou krmnou dávku. Psí organismus je nevyhnutelně přetížen množstvím nových surovin, návštěva veterináře bývá dalším krokem a majitel dojde k závěru, že kvalitní krmivo jeho psovi nevyhovuje.
Prosíme přečtěte si etiketu na krmivu, když měníte značku. Zjistěte doporučené množství pro kondici, věk a váhu vašeho psa. Tento údaj pak použijte pro stanovení správné krmné dávky.

 3. A jsme u cíle!

Změnu provádějte pomalu. Nikam nespěchejte. Nepřekrmujte. Kontrolujte jeho exkrementy a pokud budou výrazně měkčí než obvykle uberte na tempu.

Opravdu je to tak jednoduché? Obvykle ano. Nezapomínejte však, že každý pes je stejně jedinečný jako jeho pán. Neexistují dva úplně stejní psi. Přistupujte ke svému mazlíčkovi jako k jedinečné osobnosti.

 

Foto: Autorské právo: pictrough / 123RF Reklamní fotografie

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.