You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak udržovat správný fyzický kontakt s vaším psem I.

Publikováno 23.07.2013 13:36:00
Kategorie Psi a jejich svět

Jak udržovat správný fyzický kontakt s vaším psem I.Ujistěte se, že se s vámi váš pes cítí dobře.

Už jste někdy přemýšleli o tom, kolikrát za den pro vašeho psa uděláte něco, co zahrnuje fyzický kontakt? Nemluvím o pohlazení, když se vám zrovna otře o nohu. Mám na mysli spíše to, když mu nasazujete obojek, dáváte mu léky, odstraňujete ospalky z očí, umýváte bláto z tlapek, stříháte srst, a mnoho dalších činností, které vyžadují různé stupně fyzického kontaktu. Je pravděpodobné, že si na fyzický kontakt opravdu vzpomenete jenom v případě, kdy je potřeba vykonat jednu z těchto činností, naopak váš pes je ve střehu pokaždé, když po něm natáhnete ruku.

Haló, pánečku! Mám zamotanou nohu ve vodítku! Sice je fajn, že mě vezmeš ven, ale trocha všímavosti by neškodila“.

Pokud máte štěstí, myslí na vás v dobrém. A to pokud si s vaším dotekem spojuje pozitivní věci. Jde o činnosti, které miluje. Pozitivní asociace mohou vzniknout náhodně (vodítko = znamená jít na procházku - jupí!) anebo je můžete vytvářet záměrně (obojek = pamlsek – jupí!). Pokud nepatříte mezi šťastlivce, váš pes může některé z vašich činností považovat za negativní. To jsou takové, kterým se vyhýbá nebo se jim aktivně brání.

Váš pes vám dá své pocity najevo

Majitel, který zná řeč těla svého psa, si je obvykle dobře vědom, co je jeho psímu kamarádovi nepříjemné. To je ten pravý čas k tomu, abyste změnili negativní asociace na ty pozitivní a zabránili tak zbytečným problémům. Mnoho majitelů si však ničeho nevšimne, dokud pes neprojeví svůj odpor. V tomto okamžiku je mnohem těžší změnit zavedenou negativní asociaci v tu pozitivní. Opět platí, prevence je lepší než léčba.

Pokud pracujete se štěnětem nebo mladým psem, který si ještě nevytvořil mnoho asociací, nenechte ho se cítit nepříjemně. Berte každou novou činnost jako příležitost k vytvoření příjemné asociace se všemi činnostmi, které s vaším psem budete provádět mnoho let.

Cvičení

Zde jsou příklady některých cvičení, díky kterým můžete svého psa naučit takovéto každodenní činnosti milovat:

Nasazení obojku: vsadím se, že byste ani nespočítali, kolikrát jste vašeho psa museli držet, abyste mu zapnuli vodítko, nebo jste ho museli chytnout, aby kolem vás mohli projít lidé nebo jste ho museli držet, když jste mu dělali něco jiného. Ve většině případů je to tak, že obojek pro vás znamená mít nad svým psem kontrolu. Pro vašeho psa je to ale signál pro útěk, a to kdykoliv se po něm jenom natáhnete. To pro vás může znamenat vážné riziko, zejména v případech, kdy jej budete muset chránit např. před jiným psem nebo abyste zabránila tomu, aby udělal něco, co by jej nebo někoho jiného mohlo nějakým způsobem zranit.

V našich základních kurzech poslušnosti děláme cvičení s názvem „Mám tě!“, ve kterém učíme psy, že pokaždé, když někdo sáhne na jejich obojek, znamená to, že přijde něco pěkného, což je nejčastěji nějaký chutný pamlsek, ale může to být i hračka nebo míček... nebo to pro ně také může znamenat, že se jde na procházku.

Cvičení „Mám tě!“ je určeno k tomu, abyste se naučili, jak správně uchopit psa za obojek. To vám pomůže snadněji se ke svému psovi dostat a výrazně tak snížit riziko kousnutí, zvláště, pokud musíte vašeho psa ve vypjaté situaci držet.

Začněte s tím, že si váš pes sedne před vás. Řekněte povel „Mám tě!“ a dejte mu pamlsek. Tento povel opakujte, dokud nezačne skákat radostí, když uslyší tato slova. Pak začněte kroužit rukou nad jeho hlavou, řekněte povel „Mám tě!“ a dejte mu pamlsek. Povel opakujte, dokud nebude při tomto pohybu zcela klidný. Poté se dotkněte obojku pod jeho bradou, řekněte povel „Mám tě!“ a dejte mu pamlsek.

Pokračujte v tréninku a postupně zvyšujte intenzitu vašich doteků, dokud se nedotknete obojku s povelem „Mám tě!“. Pokud váš pes ucukne nebo se od vás snaží odtáhnout, znamená to, že vaše pohyby jsou příliš rychlé. V tomto případě se vraťte na začátek cvičení a začněte znovu.

Podávání léků: Když jsme asi před 10-ti lety našli Dubyho, našeho Skotského teriéra, měl vážně nemocné uši a nechtěl si nechat do nich nakapat. Problémem je, že když máte pejska, který měl někdy nemocné uši, bez ohledu na to, jestli mu při cvičení dáváte pamlsky, má s ušima vytvořenou negativní asociaci. Naštěstí Duby je duše, která umí odpouštět a za pouhé dva dny se naučil, že když vidí kapky do uší, běží na svůj pelíšek v kuchyni a čeká na to, že dostane pamlsek - a také že mu do nich nakapu.

Jak udržovat správný fyzický kontakt s vaším psem I.

Většina majitelů však ale řeší tenhle problém, až se nějaká infekce objeví a poté se bojí, jak pes bude na léčbu reagovat. Chytří majitelé již dopředu učí svého psa, že když se dotknou jejich uší, není důvod, aby se pejsek bál a navíc ještě dostane odměnu. Pokaždé když se dotýkají vnitřku jeho uší, zvyšují motivaci pejska k tomu, že dostane pamlsek. Proto pejska učte, aby si zvykal na vaše doteky, dotýkejte se vnitřku jeho ucha např. vlhkým hadrem a učte jej zvykat si na kapky do uší nebo jiné léky, abyste předešli tomu, že se vás bude váš pes bát.

Totéž platí pro další podobné činnosti: podávání očních kapek, čištění zubů, odstranění ospalků z očí, používání přípravků proti blechám a klíšťatům... Začínejte pomalu, ale hlavně předtím, než dojde k tomu, že váš pejsek bude léčbu opravdu potřebovat. Spojujte vaše pohyby a různé pomůcky s pamlsky, a až přijde den, kdy budete muset vašemu pejsku podat nějaké léky nebo mu vyčistit uši, on bude vesele čekat na svém pelíšku, stejně jako Duby.

Pokračování zde...

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.