You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak udržovat správný fyzický kontakt s vaším psem II.

Publikováno 05.08.2013 10:31:00
Kategorie Psi a jejich svět

Jak udržovat správný fyzický kontakt s vaším psem II.V předchozím dílu jsme si pověděli něco o tom jak naše mazlíky naučit bezproblémovému nasazování obojku a přijímání léků.
Dnes se podíváme jak na zvedání do náruče, utírání tlapek, oblékání psího oblečku nebo péči o jejich vzhled.

Zvedání do náruče: Lidé jsou zvyklí svoje pejsky neustále zvedat ze země a brát je do náruče. Mnoho pejsků to ale nemá rádo a majitelům to často dojde, až začnou štěkat a vrčet. Jen si představte, jaké by to bylo, kdyby vás někdo 10x za den bez předchozího upozornění zvedal do náruče.

Když jsme Standu, našeho skoro pětikilového špice, poprvé před dvěma lety přivítali v naší rodině, nechtěl se vůbec nechat vzít do náruče. Jenom to, že jsme k němu natáhli ruce, stačilo k tomu, aby začal vrčet. Postupně jsme ho učili na doteky a pamlsky, aby si se zvedáním do náruče spojil něco pěkného, až se nakonec přestal bát úplně. Dokonce jsme zavedli povel „Připraven?“, abychom ho předem připravili na to, že ho vezmeme do náruče.

Teď, když řeknu „Připraven?“, vůbec mu nevadí, že ho zvednu ze země, a když říkám „Teď!“ nadzvedne se, jakoby mi dával najevo, že mi chce s tím zvedáním pomoct. Pokud bych vycítil, že nemá náladu nosit se v náručí, ale i přesto by ho někdo zvedl, tak bude vrčet. Pokud leží, dá mi vědět, že teď zrovna není vhodná chvíle, a já to respektuji. Pokud ho ale musím zvednout, řeknu mu, aby se postavil, a pokud odmítne vstát, hodím mu pamlsek, to ho vždy přinutí. Nezapomínejte na pamlsky, potom nebude problém ho do hry „Připraven?“ zapojit.

 

Utírání tlapek: Mnoho psů má vytvořeno negativní asociace s tlapkami, zčásti proto, že tlapky otíráme pokaždé, když přijdeme zvenku anebo často musíme stříhat drápy – to jsou činnosti, které nemá rádo spoustu psů.

Stejně jako u povelu „Mám tě!“, začněte tím, že se přiblížíte rukou k tlapkám vašeho psa a dáte mu pamlsek. Až pokaždé, když k němu natahujete ruku, bude mít radost, zkuste se ho jemně, ale krátce dotknout a zase mu dát pamlsek. Postupně prodlužujte dobu, po kterou se ho dotýkáte a také sílu doteku. Nakonec přidejte malé pohyby, až se dopracujete k takovým, které připomínají ty, když ho utíráte ručníkem.

Stejně tak je důležité naučit vašeho psa na ručník. Ukažte mu ručník a dejte mu pamlsek. Opakujte do té doby, až budete vědět, že ručník pro něho znamená pamlsek. Nechte ho si ručník očichat a dejte mu za to pamlsek. Pomalu mu ručníkem přejíždějte po těle (za předpokladu, že mu to nevadí) a v průběhu mu dávejte pamlsek.

Až si zvykne na váš dotek, i na ručník, můžete se pustit do utírání. Postupujte pomalu a jemně a dejte psovi pamlsek. Postupně přitlačte, až utřete psa úplně do sucha. Ujistěte se, že ve vašem psovi neustále udržujete pozitivní asociaci.

 

Oblékání psího oblečku: Tato činnost nepatří zrovna mezi ty jednoduché, protože vyžaduje spolupráci ze strany psa. Stejně jako u utírání tlapek, se musíte zaměřit na dvě věci: nejprve musíte u psa vytvořit pozitivní asociaci, a to když se ho dotýkáte, a zadruhé si musí zvyknout na obleček, který bude nosit.

Představte si samotný proces oblékání vašeho psa. Zahrnuje dotyky, zvedání, otáčení, nasazení oblečku, atd. Některé oblečky mají pásky, spony, knoflíky, zipy, některé oblečky musíte zase přetáhnout přes hlavu nebo vytáhnout psovi tlapky z různých otvorů. Ujistěte se, že je váš pes na vaše dotyky zvyklý, a že mu nevadí, když mu obleček dáváte. Nezapomínejte mu po celém tomto módním procesu dát pamlsek.

Obleček sám o sobě představuje pro psa něco děsivého. Suchý zip vydává strašidelný trhavý zvuk, proto psa s oblečkem seznamte ještě předtím, než mu jej budete nasazovat. Různé knoflíky, zipy, cvaknutí, šustění... to vše je pro vašeho psa něco neznámého, s čím si potřebuje nejdříve vytvořit pozitivní asociaci, aby se pro vašeho psího kamaráda nestal obleček noční můrou.

Stejně obávaným případem je tzv. límec pro psy. Jednou se mi stalo, že se moje fenka ovčáckého psa, Lucy, zranila a po operaci musela nosit límec. Nenáviděla ho. A to nemluvím o tom, že když jsem se jí snažil poprvé límec nasadit, chtěla mě kousnout. Museli jsme udělat kompromis. Místo plastového límce si musela s nechutí zvyknout na ten nafukovací.

 

Péče o vzhled: pod tímto pojmem se skrývá nepřeberné množství činností. Také je nutné naučit se používat různé nástroje a dotýkat se psa tak, aby si vytvořil s těmito činnostmi pozitivní asociaci a nebál se jich. Chcete-li například ostříhat dlouhé chlupy, které vašemu psovi padají do očí, musíte mu jednou rukou chytit čumák a druhou rukou stříhat. Pokud je na nůžky a jejich zvuk zvyklý, a pokud mu nevadí, že se dotýkáte jeho čumáku (za to samozřejmě dostane pamlsek), bude se vám tato činnost provádět mnohem lépe. Nejenom, že váš pes bude mít střih rovnější, ale také nebude zbytečně vynervovaný. Navíc, je mnohem méně pravděpodobné, že mu vypíchnete oko!

 

Zkuste operantní přístup

Všechny výše uvedené postupy jsou založeny na vytvoření pozitivní asociace s různými druhy činností – je vždy lepší, aby je vás pes měl rád, nebo je alespoň toleroval. Do výcviku můžete také zahrnout tzv. „operantní podmiňování“, při kterém se mění pravděpodobnost výskytu spontánních aktů chování, na základě jejich důsledků (odměňování, trestání). To znamená, že pokud bude pes za něco odměněn, udělá to mnohem raději, než když by byl za danou činnost potrestán.

Například, utírání tlapek. Dalším způsobem, jak utřít zablácené tlapky vašeho psa je, že budete mít, např. v chodbě, nachystaný lavor s vodou, kam si váš pes namočí tlapky a následně si je otře na podložce, která bude sloužit pro tento účel.

Zvedání do náruče je další činností, která často vyžaduje operantní řešení. Váš malý pes se nerad nosí, ale vy ho musíte vzít nahoru do ložnice, protože by sám schody nevylezl? Naučte ho vlézt si do přepravky a až pak jej vezměte nahoru do pokoje. Další mise splněna!

Slyšeli jste o tom, že je možné vašemu psovi zkrátit drápky, aniž byste se ho museli dotknout? Ano, je to tak. Trenér Shirley Chong z Iowy v USA, původně přišel s myšlenkou vytvořit obří pilník pro psy a tento koncept se tak uchytil, že se z toho stala senzace po celém světě. Vezměte desku, 20-30 cm širokou a 60-90 cm dlouhou, a dobře ji pokryjte hrubým brusným papírem nebo protiskluzovou lepící páskou. Umístěte ji na zem nebo někam do rohu, podle toho, kam váš pes bude chodit. Pak už jen stačí naučit ho, aby začal tlapkami škrábat na desku. Pomozte mu tím, že mu tlapky na desku přitisknete a uvidíte, že si časem bude drápy obrušovat sám. Podle trenéra Chonga si psi tuto činnost zamilují takovým způsobem, že za chvíli budete muset dát desku pryč, nebo jim z tlapek zbudou pouze krvavé pahýly. Zřejmě psům u některých činností bolest nevadí! (Pro více informací se podívejte na internetovou stránku ShirleyChong.com)

Obrušování drápů u psů

Dalším způsobem, jak psovi ostříhat drápy, je naučit ho stát na desce s drápy opřenými přes okraj desky. Pokud je deska v mírném sklonu dopředu, je to úplně nejlepší. Můžete pejskovi ostříhat drápy, aniž byste se museli dotknout jeho tlapek. Samozřejmě, stále si pes musí vytvořit pozitivní asociaci k desce, kleštičkám na stříhání drápů a samotnému procesu stříhání. Takže pozor! Ještě není ten správný čas odkládat pamlsky stranou.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.