You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak vybrat krmivo pro psa

Publikováno 02.04.2012 00:00:01
Kategorie Krmivo pro psy

Jak vybrat krmivo pro psaKaždý pes je individualita, avšak všichni psi pocházejí ze stejného hnízda. Ano,  pes domácí (Canis lupus f. familiaris) u kterého se všeobecně předpokládá, že vzešel z vlka obecného (Canis lupus) a zhruba před 135 000 lety se tyto vývojové větve oddělily.
Svým původem a založením je pes rozhodně masožravec. Ovšem jako každý živý tvor potřebuje ke svému správnému vývoji krom masa i jiné „stavební prvky“.

Věříme, že nejbližší stravou té přirozené, kterou by váš pejsek konzumoval v přírodě je BARF. Zkratka BARF je metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - syrové maso, kosti a zelenina.  Krom nepopiratelných výhod tzv.BARFování je zde ovšem jedna dosti zásadní nevýhoda. Pro skutečně vyváženou denní krmnou dávku je zapotřebí mít bohaté chovatelské zkušenosti (nechceme přeci našemu chlupatému kamarádovi ublížit nesprávným složením krmení) a přípravě krmiva věnovat čas. Byť jsme sami fanoušky tohoto způsobu krmení psů, výše zmíněná fakta nám neumožňují naše psy krmit právě BARF.

Při výběru krmiva pro psy se dnes zaměříme na krmivo granulované. Když vybíráme to správné suché (granule) krmivo pro naše psy je vždy zapotřebí mít na paměti následující 4 body:

 

 1. Věk – životní etapa psa: V každém věku psa je nebytná kvalitní strava. Ovšem v různých životních etapách má psí organismus jiné požadavky na poměr a kvalitu jednotlivých živin. Výběr krmiva proto musí respektovat období intenzivního růstu a stupeň zátěže nebo využití. Štěně, které roste má úplně jiné požadavky na minerály a bílkoviny než osmiletý „gaučový labužník“ a pracovní pes v intenzivní zátěži jakož i kojící feny potřebují například až 4x více živin než je dávka krmiva nutná k zachování životních funkcí tzv. záchovná dávka. Ta postačí dospělému zvířeti, které není v zátěži, není březí a nekojí. Pro výdejově náročné životní etapy musíme zvolit krmivo koncentrované a vysoce stravitelné tak, aby byly tyto extrémní potřeby pokryty.
 2. Zdraví - kvalitní exkrement (ne moc měkký, ani moc tvrdý, na omak tak akorát), souvislá lesklá srst, dobrá kondice, neobézní ani příliš nevyhublé tělo a spontánní aktivita jsou jasnými projevy, že výživa, kterou našemu pejskovi poskytujeme mu vyhovuje a jde mu k duhu. V takovém případě není třeba měnit značku krmiva.
  Naopak pravidelné průjmy či zácpy, časté větry, povadlé či nesouměrné osrstění, obezita nebo vychrtlost, známky apatie při vycházkách mohou být stejně tak známky počínající nemoci jako průvodními jevy nekvalitního krmiva. Zde, doporučujeme dle uvážení návštěvu veterináře a pokud je pejsek v pořádku pak změnu značky krmiva.
 3. Složení krmiva pro psy: Podle zákona o krmivech musí každé psí krmivo na svém obalu obsahovat deklaraci. Tato obsahuje suroviny, ze kterých je krmivo vyrobeno. Řazení surovin by mělo být od té, kterou krmivo obsahuje v největším množství, až po tu která je v krmivu obsažena nejméně. Hodláme krmit původem masožravou šelmu, a proto na prvním místě očekáváme maso nebo masovou moučku, na místě druhém druh obiloviny atd… Stejně jako suroviny by deklarace měla obsahovat nutriční hodnoty krmiva a seznam přidaných látek. Nutriční hodnoty nám jasně deklarují obsah proteinů, tuků, vlákniny, sacharidů. Přičemž obecné pravidlo říká, že strava dospělého, zdravého psa by měla obsahovat 22-26% proteinů a 12-15% tuků. Strava fyzicky aktivního psa – pracanta 28-30% proteinů a 16-18% tuků. Více než 35% proteinů již pes nedokáže řádně využít.
 4. Cena krmiva: Pochopitelně každý z nás je limitován výší svého příjmu. A k tomuto kritériu také přihlíží při nákupu krmiva pro svého mazlíčka.  Obecně však buďme opatrní na extrémy.
  A, Pokud v hypermarketu narazíte na úžasné krmivo v 15kg balení za cenu 200Kč pak si buďte jistí, že ještě více ušetříte, když budete chudáku pejskovi dávat otruby a ještě z nich bude mít vyšší výživnou hodnotu. Nebo se sami chcete živit pouze sójovým nechutným blafem?
  B, Pokud narazíte na 15kg balení Hyper-Super-Extra Prémiového krmiva za cenu 2000Kč z největší pravděpodobností si dovozce tohoto unikátu nasadil extrémní marži anebo jde o speciální technologii výroby. V té první variantě jste přišli o peníze za krmivo, které jinde zaručeně seženete levněji a v tom druhém jde pouze o výši vašeho platu a ochotu je za kvalitu utratit.
  Dle našich zkušeností se dá opravdu výborné krmivo opatřit od 1190Kč.

Sami se specializujeme na tzv. Oven Baked krmivo. Tedy v horkovzdušné troubě pečené. Proč zrovna Oven Baked (pečené)? A jaký je rozdíl mezi pečeným a klasickým-extrudovaným krmivem? O tom zase někdy příště.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.