You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa

Publikováno 20.01.2014 17:53:00
Kategorie Krmivo pro psy

Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa Pod mnohými z našich článků naleznete diskusi, která většinou končí dotazem na doporučení té či oné značky krmiva. Přitom stačí si naše články přečíst a není problém zjistit jak vlastně ty správné psí granule vybrat.

Je to stejné jako, když vybíráte to správné jídlo sami pro sebe. Trocha zdravého selského rozumu. Něco znalostí o správné životosprávě. A docela nakonec pohled do peněženky a zvážení finančních možností. Jak sami vidíte, výběr není žádná věda.

A dnes se podíváme na všechny tři tyto body tak je u nás, v Doktorka Romana Pet Food, vnímáme.

 1. Vybíráme zdravým selským rozumem
  Ať si kdo chce co chce říká, pes prostě JE masožravec. Maso mu prospívá a každý kdo psy chová, potvrdí, že tu správnou kondici získá hlavně z živočišné bílkoviny – tedy z masa. První nač se tedy u granulí musíme podívat je OBSAH MASA. Ať je to již maso čerstvé, mražené, sušené anebo masová moučka (neplést s masokostní moučkou ta do kvalitního krmiva nepatří) VŽDY byste jej měli najít na PRVNÍM místě ve Složení krmiva.Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa - etiketaPokud je na prvním místě cokoli jiného než právě maso pak vřele doporučujeme dát od takových granulí ruce pryč.Co je velmi důležité při výběru je i fakt zda výrobce jasně deklaruje druh masa. Pokud tedy na prvním místě naleznete výrazy jako: Drůbeží maso a vedlejší produkty živočišného původu můžete si být téměř jisti, že skutečné kuře okolo krmiva možná ani neproběhlo a nejspíš v něm bude semleto vše, co se nehodí k lidské spotřebě včetně pařátů. Proto si všimněte, že například Olivers přesně deklaruje maso jako kuřecí, krůtí a kachní. Takto předložená deklarace je důvěryhodná.Naproti tomu se podívejme na krmivo propagované jako "první volba veterinářů". Ve spodní části obrázku je jeho složení, ze kterého na první pohled sice vystupuje jehněčí jako surovina číslo 1, ale po řádném prostudování popisu zjistíme, že na prvním místě není maso, ale pouhá mletá kukuřice. Tedy přeloženo do lidského jazyka příloha.

  Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa - podraz?

  Otázkou je z jakého důvodu se výrobci uchylují k tomuto způsobu mystifikace zákazníka. Je to pro většinu z nich pouhý byznys. Zvláště nadnárodní korporace, které jsou schopny investovat miliardy do ovlivňování veřejného mínění si velice potrpí na fíglíčky, které neznalému mohou pěkně zavařit a jeho mazlíčka tím přímo ohrožují na zdraví.

  Čemu se vyhnout za pomocí zdravého selského rozumu:
  - granulím kde není na prvním místě maso
  - granulím kde není jasně deklarovaný druh masa, kuřecí, jehněčí hovězí atp… pouhé obecné drůbeží maso nestačí
  - granulím, které jako „přílohu“ užívají sóju nebo sojovou moučku, sója je pokládána za jeden z nejdůležitějších potravinových alergenů, i přes její prokazatelné nutriční hodnoty nestojí zato svého mazlíčka vystavovat jejím alergizujícím účinkům

 2. Vyvážená strava psa
  Podívejme se nejdříve, co sami považujeme za vyváženou stravu z hlediska lidského. Obecně to určitě budou bílkoviny představované masem, mléčnými výrobky, obilovinami a luštěninami. Pak to bude určitě vláknina obsažená v luštěninách, některých obilovinách a některém ovoci a zelenině. Cukry jako zdroj krátkodobé i dlouhodobé zásoby energie. A nesmíme opomenout vitamíny a minerály. Tolik tedy ke stravě lidské.

  A jak to je u psů? Opravdu velmi podobně. Jak jsme si řekli i oni potřebují bílkoviny a to převážně živočišného původu. Tedy maso. Také potřebují kvalitní vlákninu, kterou v jejich stravě zajišťují obiloviny, rýže nebo různé druhy brambor. Cukry, které jim dodávají energii naleznou také v příloze: brambory, obiloviny, rýže a v doplňkových surovinách ovoce, zelenina.

  Proč je tohle vše třeba si uvědomit? Protože jistě chce mít každý z nás toho svého mazla zdravého a vitálního. Když nám chybí nějaký ten stavební prvek tělo si jej dost jednoznačně vyžádá. Buď dostaneme na něco specifického chuť a tak si to prostě dáme nebo onemocníme a dostaneme tělem požadovanou ingredienci od lékaře. Náš pes většinou onemocní. Protože nemá jak se k té důležité součásti potravy dostat.

  Čistě pro zasmání níže uvádím nabídku na „krmivo“ a jak by to vypadat nemělo. Chce se mi říct: „Bédo! Vrať se sakra k tomu svému kolu štěstí a nechej pejsky a číči žít!“

  Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa - asi jenom legracePokud si již nechceme přidělávat starosti typu jaké ještě vitamíny dnes ten náš chlupáč neměl nutně se musíme pozastavit nad obsahem ovoce a zeleniny ve složení krmiva. Asi nebudu falešným prorokem, když vyřknu čím více a rozmanitější tato paleta bude tím lépe.

  Jsou životní stádia, ve kterých se náš pejsek určitě ocitne a se kterými nic nenaděláme. Tím prvním je štěněcí období. Zde je potřeba znát něco o plemeni, které vlastníme. Je malé a střední? Nebo velké a obří? Ke každé z těchto dvou skupin je zapotřebí přistupovat jinak. Zatímco malá a střední plemena dospívají kolem 12 měsíců svého věku a snesou krmivo pro štěňata, které obsahuje spoustu energie a bílkovin. Pak velká a obří naopak potřebují řady krmiv pro štěňata velkých plemen. Budete-li je totiž krmit sebekvalitnějším štěněcím krmivem budou růst překotně a tím pádem mají zaděláno na nemoci kloubů a pohybového aparátu.

  Druhým nevyhnutelným obdobím je věk seniorský. Tedy obecně, malá, střední a velká plemena mezi 7-8 let věku a obří již kolem 5 roku. Je to opět stejné jako u lidí. Tělo má tendenci vykazovat známky opotřebení a s tím související nižší energetický výdej má za důsledek, že se energie ukládá do tuků. Musíme najít stravu pro takového seniora vhodnou.

  Zde se zastavím ještě u potravních doplňků typu glukosamin a chondroitin. Tyto pomáhají hlavně starším pejskům nebo těm, kteří mají problémy s klouby a pohybovým aparátem. Můžeme pouze doporučit.

  Nač si dát pozor prostřednictvím znalosti vyvážené psí stravy:

  - kupovat KOMPLETNÍ krmivo, tedy granule, které obsahují maso, přílohu, ovoce a zeleninu, zdroje kvalitní vlákniny, rybí olej, glukosamin, chondroitin
  - pokud pejska sami nedokrmujete zeleninou a ovocem z dlouhodobého zdravotního hlediska se nevyplatí kupovat krmivo levné

 3. Finance
  Tak a je to tady. Pohled do peněženky, případně na naše rodinné CashFlow.
  Zcela na rovinu.   Pokud chcete skutečnou kvalitu pro svého mazlíka, pak nezbude než sáhnout při jeho krmení hlouběji do peněženky. Při nákupu velkého balení se bude cena za 1kg pohybovat v rozmezí 80-120Kč (stav k 20.1.2014).Znamená to tedy, že si nemáte raději pořizovat psa? Ale vůbec ne! Jen prosím přihlédněte ke své finanční situaci a pořiďte si plemeno velikostně podle stavu peněženky.
  - Mini plemeno s hmotností 1,5Kg měsíčně sežere 1,2Kg krmiva cca 120Kč
  - Malé plemeno s hmotností 8kg = 4,2Kg cca 420Kč
  - Střední plemeno s hmotností 18kg = 7,5kg cca 750Kč
  - Velké plemeno s hmotností 40kg = 13,8kg cca 1380Kč
  - Obří plemeno s hmotností 70kg = 21kg cca 2100Kč


Být hrdým majitelem pejska znamená odpovědnost. Odpovědnost vůči láskyplnému srdci, které si pořizujete. Odpovědnost za péči, kterou mu věnujete. Odpovědnost vůči živé bytosti, která se na vás stává závislou.

Mějte to prosím na paměti.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.