You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočičí mluva

Publikováno 28.08.2013 00:00:01
Kategorie Kočky a jejich svět

Stejně jako lidé, i zvířata mají své způsoby dorozumívání. Kočka využívá ke své komunikaci několik způsobů. Pokud máte doma kočičího mazlíčka a chcete mu doopravdy porozumět, stačí jen jedno - Váš opravdový zájem. Pokud budete svojí kočku dobře vnímat a můžete si všimnout všech jejich způsobů dorozumívání. Kočka dává jasně najevo svoji náladu, citové rozpoložení i jaké city k Vám právě chová.

Řeč těla, mimika a gesta
Držením těla nám dává kočka najevo opravdu hodně. Vztek a syčení, naježené chlupy, otírání se. Tímto postojem kočka dává najevo svůj souhlas či nesouhlas a náklonnost k Vám.

Když má strach, přikrčí se, sklopí uši a ocas pevně přitočí k tělu. Naopak když je spokojená, odpočívá na oblíbeném místě a hledí na svět skrze přimhouřené oči. Když se kočka chystá k útoku, hází ocasem ze strany na stranu, bývá také naježená, aby vypadala o něco větší, a svou kořist se tím snaží zmást. Přitom má své končetiny natažené a hřbet patřičně nahrbený.

Hledáte kvalitní krmivo pro svou kočku?

Už nemusíte. Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Signály pomocí ocasu
Když je kočka spokojená, má ocas nahoru a hýbe s ním velmi jemně ze strany na stranu. Radost vyjadřuje vztyčenou hlavou i ocasem, na jejím pohybu je vidět, že je velmi uvolněná a kráčí sebevědomě. Pokud si chce kočka hrát, divá se na svůj objekt, ocas zkroutí do tvaru otazníku, její poloha je jakoby mírně přikrčená do úskoku. Kočka u toho také často poskakuje.

Také uši a výraz očí hraje v dorozumívání koček velmi významnou úlohu. Sklopené uši na stranu značí pocit nedůvěry. Uši stažené do stran a přitisknuté dozadu značí silnou nedůvěru kočky. Stažené uši silně dozadu značí přípravu k boji.

Pokud si chce kočka získat Vaši pozornost, jemně do Vás strká packou, čímž dává najevo „tady jsem“.

Řeč koček
Samotné kočičí mňoukání má opravdu mnoho způsobů, vědci doposud rozeznávají 16 zvuků, které kočky pro svou komunikaci s okolím používají, ovšem také je zásadní, jaké plemeno chováme, každé má svou charakteristickou povahu, například perská a britská kočka jsou poněkud více uzavřenější. Hlasový projev koček zahrnuje celou škálu různých zvuků. U koťat byly vypozorovány dva styly mňoukání – tiché až úplně utlumené značí spokojenost, velmi silné mňoukání naopak nespokojenost, hlad atd. U dospělých koček můžeme rozpoznat například tyto zvuky:

Vrčení – snadno rozpoznatelné, kočka tím dává najevo nespokojenost, že se jí něco nelíbí, je podobné psímu vrčení. Vrčení může doprovázet také prskání a syčení.

Vrkání – kočka vrká při mrouskání, vábí tím svého partnera.

Předení – nejčastěji kočka přede, když je spokojená, ale také občas přede, když ji něco bolí. U tohoto vyjadřování je také třeba sledovat její postoj a situaci, ve které se nachází.

Nejdůležitější je kočce naslouchat a povídat si s ní. Pak se naučí reagovat na náš hlas a my sami pochopíme, co nám svým chováním a zvuky dává najevo.

Kočičí mluva

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.