You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočičí srst a péče o ní

Publikováno 29.10.2013 12:18:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočičí srst a péče o níTéměř každé kočičí plemeno je pokryto srstí. Bezsrstými místy zůstávají pouze polštářky tlapek a okolí konečníku a struků. Chlupy vyrůstají z vlasových folikulů, které jsou umístěny hluboko v kůži (nejdelší a nejsilnější chlupy – krycí, slabší – pesníky a velmi jemné – podsadové chlupy).

Kočka je však tvor velmi hravý a na česání a celkovou péči o srst by si měla zvykat postupně, již od malého kotěte.

Kočičí srst vyžaduje péči, alespoň základní. Kočka sama o svou srst pečuje stálým olizováním a je základem její jak psychické, tak také fyzické pohody. Majitel a kočka si mezi sebou mohou vytvořit velké pouto právě pomocí péče o kočičí srst. Základní péči je vyčesávání srsti, na trhu je k dispozici nesčetné množství kartáčů a hřebenů, ale také olejů a šamponů i suchých pudrů, určených zejména pro výstavní kočky, u kterých se vyžaduje kvalitní srst, ale použít je můžeme samozřejmě i pro jakéhokoliv domácího mazlíčka, každá kočka si zaslouží pěknou srst.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte. Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Všechny potřeby pro péči o srst jsou k dostání ve specializovaných chovatelských prodejnách, kde je na výběr z mnoha druhů kartáčů od drátěných, přes umělohmotné, s přírodními štětinami, nebo s antistatickou úpravou, hřebeny se také vyrábí v různých velikostech, hustotě a ostrosti trnů. Vše záleží na tom, jaké máte doma plemeno, proto je vhodné se před nákupem poradit s odborníkem.

Vyčesávání je vhodné zejména pro dlouhosrsté kočky, aby se předcházelo tvorbě smotků a dredů, také v době línání je vyčesávání pro kočky velmi příjemné. Pamatujme ale také na to, že méně je někdy více, příliš časté vyčesávání totiž může způsobovat zvýšenou tvorbu kožního mazu a také lupů. Stačí tedy párkrát týdně, aby se ze srsti odstranily přebytečné chlupy a nečistoty.

česání kočky

V době, kdy není línání tak výrazné, například v kotěcím věku, vyčesávání a péče o srst není třeba příliš často. Avšak v době výměny srsti při dospívání kočky, je pouštění chlupů nepřehlédnutelné. Také na jaře a podzim je línání podstatně výraznější, protože se u koček mění srst z letní a zimní sezony. V těchto období je naopak frekvenci vyčesávání nutné trochu zvýšit. Zanechávání většího množství vypadaných chlupů v srsti je totiž pro kočky velmi nebezpečné, důsledkem jejich vlastní očisty mohou tyto chlupy spolknout a hrozí riziko tvorby bezoárů (smotky chlupy v žaludku). Občas je kočky bez problémů vyvrátí, ale mohou nastat těžkosti, hlavně u koček perských.

Česání je také vhodné k preventivní prohlídce zdravotního stavu, stavu srsti, uší, očí, nosu nebo také tlapek. Při česání můžete objevit, zda kočka trpí na parazity, plísňovým kožním onemocněním apod.

Je důležité podřídit se potřebám každé kočky individuálně, plemena krátkosrstá nevyžadují péči o srst tak často jako dlouhosrstá.

Kdy je vhodné kočku česat? Kromě již zmiňovaných období je také vhodné vybrat si i fázi, kdy kočka relaxuje. Kočka by měla odpočívat a být uvolněná, stejně jako atmosféra celé domácnosti by měla být pohodová. Kočku nejprve hladíme a poté jí postavíme na všechny čtyři. Začínáme pročesávat jemně od hlavy, krku, hřebenu až na boky. Tato místa jsou kočce velmi příjemná, teprve poté přecházíme na místa méně příjemná, jako jsou například jednotlivé končetiny a ocas. Pokud takto s kočkou pracujeme již od mala, zvykne si rychle a nebrání se. Česání se stává rituálem plným relaxace a pravidelně česaná kočka je pak velmi spokojená.

Kočičí srst a péče o ní

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.