You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočka a historie

Publikováno 21.08.2013 13:13:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočka v běhu staletíV běhu staletí se názor společnosti na kočku domácí často měnil. Hovořit můžeme nejen o obrovském zbožňování koček ve starověkém Egyptě, stejně jako o pronásledování v době středověku a raného novověku, zvláště v katolických zemích Evropy. V moderní společnosti je kočka oproti tomu opět milována, většina domácností totiž hostí i nějaké to domácí zvíře – těmi nejčastějšími jsou kromě klasických křečků, rybiček nebo zakrslých králíčků i kočka a pes.

Egypt – bohyně
Starověcí Egypťané domestikovali kočky už před více než čtyřmi tisíciletími. Snad právě proto, že kočka dokázala zlikvidovat hlodavce, kteří cizopasili na zásobách obilovin, stala se v Egyptě doslova totemovým zvířetem. Tedy vlastně ne zvířetem, jako spíše bohem – vždyť jedna z egyptských bohyní, Bastet, plnila velmi důležitou funkci v každodenním životě obyvatel této slunné země. Lidé, kterým kočka zemřela, si na znamení smutku museli vyholit obočí, a pokud měli i dostatek finančních prostředků, nezřídka nechali svou kočičku i mumifikovat. Na cestu do jiného světa je měly provázet misky naplněné mlékem a mrtvé myši, jen tak pro pořádek.  A na závěr je určitě nutno dodat, že kdokoliv se přičinil o nepřirozenou kočičí smrt – ať už šlo o úmysl nebo ne – musel zaplatit svým vlastním životem.

Hledáte kvalitní krmivo pro svou číču?

Už nemusíte. Dánská holistická krmiva Olivers si zamiluje

Středověk v Evropě – pomocnice Satanovy
Kočka se během středověku rozšířila i do mnoha evropských zemí, nesetkala se ale obvykle s projevy obdivu, spíše naopak. Zvláště černé kočky, které evokovaly ve smýšlení medieválního lidu (zejména však lze hovořit o fanatických kněžích, ale i lidová slovesnost měla pro kočky nepěkné výrazivo) něco hodně nekalého, se dočkaly opovržení.
Existují i četné případy (o kterých referuje například historik Norman Davies), například ze začátku sedmnáctého století, kdy se francouzská šlechta spolu s králem Ludvíkem scházela pro vlastní zábavu a potěšení – jakkoliv nám to přijde barbarské – ke grilování svázaných koček nad otevřeným ohněm.

Moderní doba – návrat k antice?
V současné době je kočka součástí nejedné domácnosti a dostává se jí obvykle nejen slušného zacházení, ale i velmi solidní péče, jakou asi mělo v běhu staletí jen málokteré zvíře. V některých rodinách nahrazuje kočička potomka, jiné páry si berou domů kočku takzvaně „na zkoušku“, protože domácí zvíře je doslova a do písmene předstupněm péče o dítě.

Kočka a historie

Kočka se rozšířila doslova po celém světě, v některých zemích dokonce zdědila – byť je to vlastně absurdní – po svých majitelích obrovské jmění. Pryč je nakonec i doba, kdy se koťátka na českých vesnicích topila, majitelé raději zodpovědně nechají dospělé kočky kastrovat.
20. a hlavně 21. století je pro kočky doslova požehnanou dobou, mnohé z nich se dočkaly milujících majitelů a jsou jistě velmi spokojené. Nesmíme však zapomenout na občasné případy týrání zvířat, na které naštěstí myslí do jisté míry i české zákony…

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.