You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočka a její zrak

Publikováno 25.09.2013 00:01:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Že je kočičí zrak uzpůsobený úplně jinak než ten lidský, to asi není třeba vůbec zdůrazňovat. V čem je ale tento zrak specifický? Co umožňuje kočkám neomylně vystopovat jakoukoliv kořist, od ještěrky po větší hlodavce?

Kočka má, laicky řečeno, oči lovce. Ty jsou doslova předurčené k tomu, aby soustředily co největší množství světla a umožnily tak kočkám vidět i během takřka naprosté tmy. Snad i proto je kočka spíše nočním živočichem, který přes den víceméně pospává nebo si upravuje srst.

Na rozdíl od lidského zorného pole, které disponuje velmi ostrým okrajovým viděním, je kočičí zrak koncentrován na střed „obrazu“. Kočka pak má, stejně jako člověk, schopnost binokulárního (tj. prostorového vidění, které je pro lovící zvíře naprosto nezbytné kvůli odhadu vzdálenosti. Své majitele v tomto ohledu o pár úhlových stupňů dokonce předčí (člověk cca 120 stupňů, kočka pak více než 130), nás lidi ale může jistě potěšit fakt, že jsme na tom se zrakem mnohem lépe než například pes, který má oči poněkud netakticky posazené po stranách a binokulární vidění nepřesahuje u žádné rasy 110 stupňů.

Hledáte kvalitní krmivo pro dobrý zrak své kočky?

Už nemusíte. Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Kočka velmi pravděpodobně vidí barevně, to ale pro lov kořisti není nijak důležité, protože čich a chuť, které jsou bezpodmínečně nutné k této aktivitě, má na mimořádné úrovni.

Zajímavé je určitě i to, že kočka nemusí příliš často mrkat, přinejmenším ne tak často jako člověk. Má totiž k dispozici takzvané třetí víčko, kterému se říká též mžurka. Za normálních okolností není prakticky vidět, což může signalizovat nepřímo i to, že kočka je zdravá. Pokud mžurka např. zakrývá poraněné oko, může to být následkem vážného infekčního onemocnění a je proto nutné vyhledat veterináře.

Mezi nejčastější oční choroby, kterými naši kočičí přátelé trpí, jsou zánět spojivek, poranění rohovky nebo časté slzení očí, například v důsledku alergie. V tomto ohledu je potřeba zmínit, že kočce není radno podávat léky nebo masti určené lidem, stejně jako je nutné v podobných případech vyhledat veterinární pomoc. Neméně častá jsou i poranění rohovky, ke kterým dochází při zuřivých kočičích válkách. Toto poranění se obvykle zhojí samo, ale pokud přejde v zánět, je samozřejmě nutné navštívit veterináře, protože kočka stojí v tváří v tvář hrozící slepotě.

Kočka a její zrak

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.