You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočka a nadváha

Publikováno 18.09.2013 00:06:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočky a nadváhaU domácích zvířat, obzvlášť těch, co žijí s námi v bytě, je nadváha jedním z nejčastějších problémů. Proč? Je to celkem jednoduchý vzorec. Nemají totiž přirozený prostor pro dostatečný pohyb, navíc my lidé máme tendenci své mazlíčky rozmazlovat a tím pádem překrmovat. Nadměrný příjem kalorií a málo pohybu tak přímou úměrností vede k ukládání tuku a poté k obezitě. Pokud je toto i Váš problém, řešení se určitě najde. V první řadě si musíte uvědomit, že obezita jde ruku v ruce se zdravotními riziky, jako je cukrovka, problémy s klouby, poruchy funkce jater apod. Pokud chcete zdravého a vitálního mazlíčka, je na čase s tím něco udělat, než bude pozdě.

Jak zjistit, že má kočka nadváhu je složitější než u lidí. Důležité je, abychom mohli nahmatat žebra i páteř, to je ukazatel, že naše zvíře má zdravou hmotnost. Pokud tomu tak není a jednoduše žebra ani páteř nenahmatáme, má náš mazlíček na sobě příliš mnoho tuku. Pokud máte podezření o nadváze, je dobré se obrátit na veterináře, který Vám poradí, jak volit správnou stravu a nastaví vhodnou dietu. Při sestavování jídelníčku se bere v úvahu věk kočky, zdravotní stav, pohlaví. Odtučňovací strava by neměla obsahovat žádné sacharidy a naopak by měla obsahovat vysoké množství vlákniny, které pak vedou k častějšímu vyprazdňování. Lékař Vám může předepsat speciální dietní krmivo, které není na trhu běžně k dostání. Obsahuje vše důležité pro pomoc při snižování váhy. Také je důležité cvičení. Zvýšíme – li tělesnou aktivitu kočky a cvičíme – li s ní pravidelně, spálí se tak větší množství kalorií. Spolu s úpravou jídelníčku tak zlepšíme životosprávu našeho mazlíčka a úbytek váhy je zaručen. Dieta by měla trvat po dobu, než se kočka dostane na svou ideální váhu, poté ale musíme zůstat u prevence, samozřejmé je, že se nesmíme vracet k předešlému stylu životosprávy pro naší kočku.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji obézní kočičku?

Už nemusíte. Olivers Adult/Senior Sterilized Grain Free Chicken jí pomůže

Zde je malý návod, jak se vyhnout riziku nadváhy Vaší kočky:

 • nejezte ve stejné místnosti spolu s kočkou, vždy jí odveďte jinam
 • rozdělte krmivo pro svou kočku do několika malých porcí, které jí dávejte v průběhu celého dne
 • krmivo dávejte pouze do tomu určené misky
 • dávejte krmivo určené pro kočky s nadváhou
 • vyhněte se nadměrnému odměňování a podávání dobrot
 • volte pro svou kočku aktivní hry

To vše je dobré volit, pokud je naše kočka s nadváhou bez vážných zdravotních potíží. Pokud je však nadváha v pokročilém stádiu a zdravotní problémy se již začnou projevovat, léčba je o to náročnější a zdlouhavá. Nejdůležitější je spolupráce spolu s veterinářem.

Kočky a nadváha

I snižování váhy a nesprávná dieta má svá rizika. Protože hubnutí je zásah do kočičího organismu, není proto vhodné zvířeti předepisovat radikální dietu. Hubnutí, stejně jako u lidí, by mělo být pozvolné a nezbytné jsou i pravidelné konzultace s lékařem.

Kočky nemají přirozeně sklon k nadváze, proto jakákoliv zvýšená váha je vinou majitele. Rada pro začínající chovatele kočky doma je samozřejmě prevence. Nenechte svou kočku ztloustnout.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.