You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočka a námluvy

Publikováno 14.03.2014 11:53:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočka a námluvyJak probíhají kočičí námluvy? Samozřejmě si asi nemusíme říkat nic o tom, že u každého živočišného druhu probíhají dosti podobně. Ty kočičí jsou specifické tím, že je provází často i velký hluk, prskání a syčení, stejně jako mňoukání podobné hlásku malého dítěte, které neprožívá právě nejlepší duševní stavy.

Pokud není zrovna vybrán konkrétní „ženich“ či „nevěsta“, jako je tomu v případě šlechtěných plemen, kočky se často seznámí zcela náhodně. Ačkoliv kocouři svádějí o přízeň svých princezen zuřivé boje, kočka si svého partnera vybírá sama a nezřídka je otcem koťat ten, kdo inkriminovaný souboj s mohutnějším kocourem drtivě prohrál.

A kdy přichází kočičí říje? Každému, kdo někdy choval doma kočku a pečoval o její potomstvo, je asi jasné, že březost jeho čtyřnohé kamarádky může přijít nezvána vlastně v průběhu celého roku. Na konci zimy a začátku jara mají kočky zhruba desetidenní období, které je k páření vůbec nejvhodnější (myslí si to nejen ony, ale i příroda, která takto zajišťuje „májová koťata“ – ta mají totiž největší šanci přežít další zimu). Kočky, které jsou chované v domácnosti, jsou ale sexuálně aktivní po celý rok, částečně i díky umělému osvětlení v našich bytech.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

V období říje se kočka stává dobrou společnicí i pro své lidské přátele, protože je velmi mazlivá a přítulná. Nezkušený chovatel ale může říjnou kočku považovat za nemocnou, ta obvykle se často povaluje, natahuje přední tlapky a mňouká, aby zaujala některého z kocourů v okolí.

Kočičí námluvy jsou celkově velmi zdlouhavou záležitostí, kocour se přibližuje jen pomalu a přeloženo do lidské řeči, kočku vlastně svým způsobem „svádí“. Tře například hlavu o místa, kde kočka předtím ležela a vydává jemné mručivé zvuky. Pokud se kocour jen dotkne kočky bez jejího svolení, dočká se bouřlivé reakce a napadení ze strany kočky, jednoduše proto musí být opatrný. Ačkoliv samotné námluvy trvají velice dlouho, akt páření je pak velmi krátký (podobně jako např. u králíků se ale v krátkých intervalech několikrát opakuje, snad aby příroda zajistila stoprocentní úspěšnost :-)).

Kočka a námluvy

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.