You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočka a očkování

Publikováno 25.11.2013 17:06:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočka a očkováníOčkování patří k prevenci nemocí a je pro kočky velmi důležité, určitě by se tedy nemělo podceňovat. Očkování závisí především na každém majiteli, dbát o zdraví kočky rozhodně zahrnuje i očkování.

 • Panleukopenie (kočičí mor) – velmi závažné virové onemocnění, vede až k úmrtí, toto očkování je povinné pro výstavní kočky, ovšem je vhodné pro všechny (hlavně pro ty, které žijí na venkově)
 • Vzteklina – nebezpečné onemocnění, které se přenáší kousnutím, očkovat bychom měli nechat každou kočku, která přichází do styku s člověkem, je vhodné nechat očkovat každou kočku. Na rozdíl od psů není očkování proti vzteklině pro kočky povinné
 • Kočičí chřipka (kočičí rýma, rhinotracheitida) – nepříjemné onemocnění, očkování je povinné pro výstavní kočky, velmi vhodné je i pro všechny kočky, které chodí ven
 • Caliciviróza a chlamydióza – virová (caliciviróza) a bakteriální (chlamydióza) infekční onemocnění, velmi nepříjemná, očkovat bychom měli všechny kočky, které chodí ven
 • Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) – smrtelné onemocnění, není léčitelné a jedinou ochranou proti němu je očkování, přenáší se přímým kontaktem koček, kočku lze vakcinovat až po testu na leukózu, který musí vyjít negativní,  doporučuje se očkovat všechny chovné kočky (v Německu je toto očkování povinné pro všechny kočky)
 • Invekční peritonitis (FIP) – virové onemocnění, vede k smrti kočky a je také neléčitelné, účinnost vakcíny je stále diskutovaná, podle posledních údajů je její účinnost pouze 60%
Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

První očkování se provádí ve stáří 8 – 10 týdnů. Přeočkování probíhá o 4 týdny později. Opakované očkování podle vakcíny, která byla použita, pravidelně po 1 – 2 letech a provádí se u kočičího moru – panleukopenie. Proti vzteklině se očkuje od osmého týdne života. Kombinuje se obvykle s přeočkováním proti kočičí rýmě. Další opakované očkování se provádí podle typu ochranné látky, také po 1 – 2 letech. Kočičí chřipka má své první očkování osmého týdne života, druhé očkování po čtyřech týdnech a třetí očkování může následovat po dalších čtyřech týdnech. Následující opakované očkování dle typu ochranné látky také za 1 – 2 roky.

Kočku není vhodné očkovat, pokud má nějaké zdravotní komplikace. Jde totiž o určitou zátěž pro organismus. Žádné očkování by nemělo být v takovém případě provedeno bez předchozího kontrolního vyšetření.

Po očkování Vám veterinář vystaví mezinárodní očkovací průkaz. Nicméně při cestách do zahraničí (EU) je třeba Vašeho mazlíčka vybavit i čipem a Pet Passportem.

Pokud je Vaše kočka při očkování příliš divoká a brání se ošetření, je nutný trochu odlišný přístup. Před aplikací vakciny se jí totiž podává valium nebo jiná sedativa, podle rady veterináře.

Kočka a očkování

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.