You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočky a jak je správně krmit

Publikováno 19.07.2013 14:21:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočky a jak je správně krmitPořídit si domů kotě je jednoduché, ovšem musíme si uvědomit, že je to živé zvíře, žádná hračka. Kočky vyžadují speciální péči, která se odvíjí od jejich stáří, ale také od toho, jestli máme kočku doma, nebo na zahradě.

Malé kotě roste patnáctkrát rychleji než lidské mládě, proto je jeho výživa velice důležitá. Než přistoupíme k samotné stravě, je třeba si zjistit, jaký energetický výdej kočka má, jaká je intenzita jejího pohybu, hmotnost a stáří. Vědci spočítali, že kočka potřebuje přibližně 15g potravy na 400g hmotnosti.

Do 4 týdnů kotě přijímá mléko od matky, po čtvrtém týdnu začneme postupně s přikrmováním. Kočka je masožravec, ale také potřebuje potravu rostlinnou. Potrava, obzvlášť pro koťata, by se měla podávat v pokojové teplotě nebo vlažná. Ke krmivu musí mít kočky k dispozici dostatek tekutin, pozor si musíme dávat na mléko, které může od 4. měsíce života způsobovat zažívací potíže. Důležité je také po jídle i pití misky vždy důkladně umýt. Během krmení, ale také po krmení, je potřeba kočkám poskytnout dostatek klidu. Krmení je lepší podávat v menších dávkách častěji, a to podle věku průměrně 2 – 6x, mladé, staré a březí kočky častěji, dospělé kočky méně často.

Kotě a strava

Existuje hned několik druhů krmiv pro kočky, jaké můžeme volit, buď speciální konzervy, suché krmivo, tak také potravu, kterou připravíme sami. Konzervy pro kočky odpovídají všem požadavkům zdravé výživy. Obsahují cca 80% vody a 20% sušiny, čerstvé vody je tak potřeba méně než při suché stravě. Konzervované krmivo je velmi praktické, dobře se skladuje a je sterilní. Pokud kočce podáme suché krmivo, musíme také podávat větší množství čerstvé vody, aby mohla potravu řádně strávit. Potrava z konzerv i suchá strava obsahuje již potřebné množství živin i vitamínů. Skládá se z ryb, masa, obilovin, rostlinných bílkovinných výtažků, kvasnic, mléka, cukru, tuků, minerálních látek a vitaminů. Doporučuje se střídání suché potravy a konzerv a jejich různých příchutí. Kočičí strava by měla být pestrá a čerstvá, je důležité navyknout již koťata na širokou paletu krmiv. Dnes vyráběná značková krmiva plně vyhovují jak kočkám, tak jejich majitelům. Pestrý výběr můžeme nalézt také na těchto stránkách.

Připravovaná domácí strava musí být rozmanitá. Největší podíl vyvážené potravy by měly tvořit bílkoviny a to až 60%, 10% tuků a 30% příloh. Měli bychom se vyvarovat podávání příliš mnoho sacharidů. Aby nedošlo k přebytku vitaminu A, podáváme kočce vnitřnosti pouze jedenkrát, maximálně dvakrát týdně. Vnitřnosti, ale také i maso a ryby podáváme pouze vařené, abychom se zbavili možných cizopasníků nebo původců nemocí, které mohou být pro kočky nebezpečné. U ryb je také důležité, abychom je před podáním řádně vykostili.

Kočky jsou velmi mlsné a vybíravéU domácí stravy také dbáme na to, aby kočka měla přísun dostatku vitaminů, ale musíme dávat pozor na předávkování, které může způsobit otravu, jejich nedostatek zapříčiní poruchy. Mezi velmi potřebné vitaminy pro kočky je vitamin A, který je obsažen především v játrech a má vliv na kůži, zrak a odolnost vůči nemocem. Další vitamin B má význam pro nervový systém a látkovou výměnu, vyskytuje se v kvasnicích a obilovinách. Vitamin C si je organizmus kočky schopen sám vytvářet, proto ho do potravy řadíme jen v případě akutního infekčního onemocnění. Vitamin D si organizmus kočky také sám vytváří, při správné výživě tak jeho nedostatek nehrozí. Na tento vitamin je obzvlášť bohatý vaječný žloutek a mléko. S jeho podáváním ale musíme být opatrní, nadbytek se ukládá v tkáních, ledvinách a cévách. Pro kůži a srst má velký význam vitamin H, kočce tak můžeme jednou týdně podávat syrový žloutek, syrovému bílku se však musíme vyhnout, protože ten vitamin H váže a znemožňuje jeho vstřebávání.

Odměňování koček pamlsky hraje ve výchově významnou roli, ovšem i pamlsky mají své nutriční hodnoty, a proto je důležité si dávat pozor na kvalitu těchto pamlsků, ale i na množství, a jak často kočku odměňujeme. Kvalitní pamlsky můžeme sehnat také na této adrese.

Dobře krmená kočka je kočka zdravá a spokojená, proto je dbaní na její výživu velmi důležité, pro svého mazlíčka chcete přeci jen to nejlepší.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.