You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočky a jejich společenský život

Publikováno 10.10.2013 00:32:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočičí tlupa má pevně stanovenou hierarchii. Nejlépe lze něco podobného pozorovat u malých koťátek, která spolu o postavení ve své smečce začnou zápasit doslova ihned poté, co otevřou poprvé oči (což bývá obvykle týden až deset dnů po porodu). Zprvu jde samozřejmě spíše o hru než o klasický zápas, ale současně se také jedná o trénink na budoucí kočičí život, který může být plný nejrůznějších třenic s jinými kočkami a kocoury.

Jak je známo jistě nejen chovatelům těchto krásných zvířat, kočky vedou velmi bohatý vzájemný společenský život, nejde o žádné samotáře (tedy pokud nechováme v panelákovém bytě osamělou kočičku, které bychom ale co nejdříve měli pořídit společnost).
Kočky jsou zejména nočními tvory a je velmi zajímavé, že během noci pořádají kromě pouličních šarvátek a lovu na drobné zvířectvo i jakési „sněmy“. Během nich se neděje vlastně vůbec nic, kočky se sesednou poblíž sebe (nicméně pokud se znají více než dobře, tj. žijí spolu několik let pod jednou střechou a tak podobně, sednou si těsně vedle). Možná jde o jakousi strážní hlídku, možná podobně jako lidé chtějí být kočky viděny ve společnosti. Odborníci na kočičí problematiku zatím nic určitého nezjistili a těžko soudit, jestli se to někdy podaří. Leda by se snad podařilo nějaké kočce promluvit lidskou řečí. :-)

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte.
Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Specifickou součástí života pánské části kočičího společenství jsou noční výlety. Jedná se opravdu o pánský klub, kde se scházejí kocouři z jedné čtvrti nebo vesnice. Často se zde řeší sporné situace, například čí je to či ono území. Kocouří boje začínají upřeným pohledem do očí, který trvá často i několik minut. Naježená srst a nesmlouvavý pohled je prvním znamením budoucího boje na ostří drápů a zubů, který končí občas i nepříjemnými poraněními. Jedná se vlastně i o připomínku boxerského ringu, poražený kocour se totiž vzdává v momentě, kdy si lehne na zem.
Není pravidlem, že by byl poražený kocour ze společenství vyhnán, jde spíše o to, že si musí uvědomit své nižší postavení a prokazovat výše postavenému kocourovi svou úctu. Jiná zvířata, zvláště kočkovité šelmy, by nemohla trpět v tlupě poražené jedince, ale kočky jsou v tomto ohledu velice solidární.

Kočky a jejich společenský život

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.