You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočky a kastrace

Publikováno 11.09.2013 00:38:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočky a kastraceKaždý zodpovědný majitel, který se z nějakého důvodu nechce či nemůže starat o armádu koťat, by měl nechat svou kočku co nejdříve kastrovat. Majitelé koček mají sice své miláčky rádi, ale během jednoho jediného roku může jejich kočička porodit i deset a více koťat ve dvou či třech vrzích a takové číslo je vyčerpávající nejen pro matku těchto mláďat, ale hlavně pro nás.

Kastrace je bezbolestný zákrok, který se provádí v úplné narkóze. Pokud se provede v mladém věku, například po prvním porodu nebo zhruba do jednoho roku věku kočičky, snížíme i riziko vzniku různých chorob (rakovina, záněty apod.). Kastrovaná kočka také neruší noční klid našich sousedů, protože nebude mít potřebu se – lidově řečeno – „mrouskat“. Pokud se rozhodneme pro sterilizaci, tedy jinými slovy pro pouhé podvázání vejcovodů, projevy kočičí říje tím rozhodně nijak neomezíme. Navíc by pak náš miláček mohl mít větší sklony k závažnějším onemocněním.

Kočka může být kastrována prakticky v jakémkoliv věku, ideální je pak období dospívání, tj. doba krátce po šestém měsíci života, kdy je kočka pohlavně zcela dospělá. Během tohoto chirurgického zákroku, který je pro veterináře zcela rutinní záležitostí, se otevře břišní dutina a odstraní se vaječníky spolu s dělohou. Cena se pohybuje v rozmezí několika set korun až jedné tisícikoruny, v závislosti na ceníku veterináře, který bude např. v Praze samozřejmě poněkud jiný než na maloměstě.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kastrovanou kočičku?

Už nemusíte. Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

V průběhu operace by neměly nastat žádné komplikace, měli bychom ale poskytnout kočce odpovídající péči, kterou potřebuje k následnému zotavení. Zde samozřejmě platí zažité pořekadlo o tom, že kočka má devět životů, protože bude v pořádku poměrně rychle.

Většině koček postačí k plnému zotavení tři dny, během kterých naše čtyřnohá kamarádka obvykle příliš nejí, jen odpočívá a doplňuje tekutiny. Pokud možno by si během tohoto období neměla vytahovat stehy, které by měl odebrat až veterinář při další návštěvě, která by měla proběhnout asi za týden po operaci. Pokud si kočka ránu olizuje, nemělo by to být na škodu. Zvláště venkovská kočka si takzvaně „líže rány“ utrpěné při častých bitkách s ostatními kočkami a je nutno dodat, že kočičí sliny obsahují do jisté míry i hojivé sérum. Pokud si ale kočka začne pooperační stehy vykusovat, je nutné používat alespoň po určitou dobu nepříjemný límec.

Kočka po kastraci je obvykle k lidem ještě více přátelská, přestane vyrážet na toulky po širokém okolí a celkově vzato se její povaha zklidní. Problémem, který může po kastraci nastat hlavně u městských koček, je nadváha. V takových případech ale stačí upravit příjem potravy a nabízet kočce speciální granule, které mají nižší energetickou hodnotu než ty standardní a vše by mělo být v pořádku. Jednejte zkrátka podobně jako u lidí, více porcí s menším objemem, a pokud možno nic kaloricky náročného.

Kočky a kastrace

Kastrace kocoura
Pokud se náš miláček často toulá a zvláště v létě se neukáže několik dní doma, je asi nutné pomalu začít zvažovat kastraci, zvláště pokud si s sebou přinese i několik zajímavých suvenýrů v podobě bojových zranění. Rvačky mezi kocoury bývají velmi zuřivé a nezřídka nelítají vzduchem jen chlupy, ale dojde třeba i k vážnému poškození zraku nebo krvavým šrámům na hlavě.
Kastrace kocoura je poměrně jednoduchá, v úplné narkóze se odstraní varlata a rána se následně zacelí jedním či dvěma stehy. Kocourek obvykle nepotřebuje na zotavení více než jeden večer, kdy „rozdýchá“ narkózu a vše může být jako dřív. Tedy s jedním malým rozdílem – stane se z něj gaučový povaleč, což je ale jen pro jeho vlastní dobro…

 

Foto: Autorské právo: didesign021 / 123RF Reklamní fotografie

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.