You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kočky a potrava

Publikováno 04.09.2013 08:46:00
Kategorie Kočky a jejich svět

Kočky a potravaPodle vědců, kočka průměrně potřebuje přibližně 15g potravy na 400g hmotnosti. Ovšem než se pustíme do rozebírání stravy, v první řadě je třeba si uvědomit, jaký má naše kočka energetický výdej, jak je stará, jakou má hmotnost a intenzitu pohybu. Malá koťata rostou asi patnáctkrát rychleji než malé děti.

Kotě přijímá mléko od matky do čtyř týdnů, poté můžeme začít postupně s přikrmováním. Kočka je sice masožravec, ovšem také rostlinná strava je pro ni velmi důležitá. Kočky by měly mít při podávání jídla klid, ale také si samozřejmě po krmení potřebují dostatečně odpočinout.

Potravu podáváme v pokojové teplotě nebo vlažnou. K dispozici musí mít také misku s vodou. Pozor na mléko, to u koček může po čtvrtém měsíci života způsobovat zažívací potíže. Nezapomínejte také na hygienu a misky po každém jídle čistit a udržovat v čistotě. Pro kočku je také lepší podávat krmení v menších dávkách a častěji. Podle věku by se měla potrava podávat 2 – 6x denně. Mladé, březí a staré kočky potřebují krmit častěji, dospělé zase méně.

Hledáte kvalitní krmivo pro svou kočku?

Už nemusíte. Kanadská pečená krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Na trhu je k dispozici několik druhů krmiv a to buď konzervy speciálně určené kočkám, nebo krmivo suché – granule pro kočky. Volit můžeme i potravu, kterou připravíme sami doma. Hotové konzervy obsahují vše, co kočky potřebují a měly by tedy odpovídat požadavkům zdravé výživy. Obsahují hodně vody, přibližně 80% a sušiny cca 20%, proto při podávání konzerv již není třeba podávat kočce i více tekutin. U granulí tomu tak ale není, jsou suché, a proto kočka potřebuje tekutin mnohem více.

Konzervované krmivo je praktické zejména proto, že se dobře skladuje a je sterilní. Krmivo, které je na trhu dostupné obsahuje již všechny potřebné živiny a vitamíny. Složení je obvykle následující: obiloviny, ryby, maso, rostlinné bílkovinné výtažky, kvasnice, mléko, cukr, tuky, minerální látky a vitaminy. Krmivo se doporučuje střídat, jak suché s konzervami, tak také různé druhy a příchutě. Strava pro kočky musí být vždy pestrá a čerstvá, již koťata bychom měli navyknout na širokou škálu krmiv.

Doma připravované krmení by mělo být také rozmanité. Největším podílem by v připravené potravě měly být bílkoviny, až 60%, tuků 10% a příloh 30%. Sacharidům bychom se měli vyvarovat a podávat jich co nejméně. Dbáme na to, aby kočka měla vyvážený přísun vitaminů. Vitamin A podáváme kočce pouze jedenkrát, maximálně dvakrát týdně, aby nedošlo k předávkování. Je obsažen ve vnitřnostech, hlavně játrech, má pozitivní vliv na kůži, zrak a imunitu. Vnitřnosti, maso, ale také ryby podáváme vždy pouze vařené, to abychom odstranili možné cizopasníky či původce nemocí, které mohou být pro kočky nebezpečné.

Kočky a potrava

Vitamin B má význam pro nervový systém a také látkovou výměnu, obsahují ho hlavně kvasnice a obiloviny. Vitamin C do potravy řadíme také zřídka, jelikož kočičí organizmus si ho dokáže sám vytvářet, stejně jako vitamin D. Na tento vitamin je velmi bohatý vaječný žloutek a mléko. Jeho nadbytek se však ukládá v tkáních, ledvinách a cévách, proto s podáváním tohoto vitaminu musíme být také opatrní. Vitamin H podáváme kočkám jednou týdně, je obsažen v syrovém žloutku (bílek však zabraňuje jeho vstřebávání), má dobrý vliv na kůži a srst.

Do výživy u koček rozhodně také patří pamlsky, ty hrají ve výchově významnou roli, ale musíme dbát na to, aby nedocházelo k přejídání, hrozí riziko přibývání na váze a následně obezita a s ní spojené zdravotní problémy.

Foto: Autorské právo: docer2000 / 123RF Reklamní fotografie

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.