You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Krmivo pro psy – podle čeho se rozhodnout?

Publikováno 25.10.2011 09:38:02
Kategorie Krmivo pro psy

Psi byli v minulosti chováni téměř výhradně jako pomocníci při různých činnostech. Lovečtí psi pomáhají dodnes při lovu, pastevečtí psi hlídají stáda domácích zvířat, záchranářští psi zachraňují životy lidí, hlídací psi střeží majetek svých majitelů. Tito a další „pracovní“ psi mají poměrně velkou spotřebu energie. Na druhé straně jsou společenští psi, které chováme jako společníky, většinu času tráví v klidu doma nebo zahálí na zahradě a pohybu mají ve srovnání s pracovními psy velmi málo. Všimněme si, že jako společníky dnes nechováme jen tzv společenská plemena, ale také psy lovecké, salašnické, pastevecké, honiče, slídiče, záchranáře a jiná pracovní plemena.

Je zřejmé, že pes, stejně jako jeho pán, by měl mít vyvážený příjem a výdej energie. Podle toho, kolik náš pes spotřebuje energie, volíme také krmivo pro psy. Energetická potřeba našeho psa je jeden z ukazatelů, kterými se při volbě vhodného krmiva řídíme. Další hledisko je naše pracovní vytížení. Kolik času máme na přípravu krmení pro psa? A jaký máme přístup k čerstvým surovinám? Jsme schopni každodenně nakupovat čerstvé maso, zeleninu a další složky, potřebné pro vyváženou stravu? Pokud máme dostatek času a snadný přístup k čerstvým surovinám a rozhodneme se, že budeme našeho pejska krmit co nejpřirozenější cestou, musíme také ještě vědět jak. Jaké jsou naše znalosti o vhodném složení bílkovin, sacharidů, tuků, vitaminů a stopových prvků, které by mělo obsahovat vhodné krmivo pro psy? Jsme vůbec schopni zjistit, kolik a jakých výživových látek jednotlivé suroviny obsahují? Je ten obsah alespoň přibližně stejnoměrný? Můžeme si být jisti, že maso a zelenina, kterou koupíme, je pro našeho psa vhodná? Kolik vitaminů a v jaké podobě má obsahovat krmivo pro psy a jak je tam eventuálně doplnit? Zdá se vám to jako věda? Máte naprostou pravdu. Pokud tedy nejste zrovna nadšeným fanouškem tzv. krmení BARF ( z anglického The Bones And Raw Food nebo také Biological Appropriate Raw Food, což znamená Kosti a syrová potrava nebo Biologická strava, odpovídající syrové potravě), nebo nemáte dostatek času a možností praktikovat tento druh krmení anebo prostě chcete raději trávit čas se svým psem hraním, výcvikem, procházkami nebo péčí o srst anebo něčím úplně jiným, můžete si vybrat z průmyslově vyráběných krmiv.

Podle čeho ale vybrat to správné krmivo pro psy? Obchody – ať už kamenné nebo internetové nám nabízejí různé druhy krmiv, ať už je to sušené, extrudované, pečené nebo konzervované krmivo pro psy. Výrobci komerčních krmiv útočí svou reklamou na naše emoce a slibují pro našeho psa dva zdravé roky života navíc, jiní vsází na naši touhu po perfektním a bezstarostném životě např. hesly kompletní krmivo nebo vyvážené krmivo anebo dokonce kompletní vyvážené krmivo pro psy, prémiové krmivo, superprémiové krmivo atd. Někteří vsadili už na název krmiva „Happy dog“ nebo-li šťastný pes. Mimochodem, náš pes je šťastný, když se mu podaří ukořistit něco hodně hnusného z odpadků a nepozorovaně to sežrat. Že má potom průjem je mu naprosto jedno.

Takže jak si tedy vybrat to správné krmivo pro psy?

Vezměme nejdříve do úvahy kolik času jsme ochotni věnovat přípravě a jak jsou pro nás dostupné čerstvé suroviny.  Máme-li dostatek času a zdrojů a jsme ochotni je investovat do přípravy potravy pro našeho psa, můžeme krmit BARFem. Pečlivá příprava je v tomto případě naprosto nezbytná. Než začneme, musíme si zjistit, jaké surovin a v jakém množství a každý den věnovat čas přesnému odvážení jednotlivých surovin, řádně je očistit, pokrájet, promíchat a teprve potom je předložit pejskovi. To celé zhruba dvakrát denně. Můžeme si potravu připravit ráno na celý den a uchovat večerní dávku v chladničce. Déle skladovat se nedoporučuje, protože jinak se začnou v potravě množit bakterie a v chladničce, kde uchováváme i jiné potraviny, může být pokrm nakažen i plísní. Řešením rozhodně není připravovat dávky na více dní dopředu a mrazit je v klasickém mrazáku, protože v tomto případě zase zmrazováním snižujeme výživové hodnoty biologické potravy. Voda, obsažená v buňkách zmrzne a vytvořené ledové krystalky narušují buněčné membrány, u rostlinných buněk stěny.  Všimli jste si někdy, jak je čerstvé maso pružné a to, co vyndáte z mrazáku – byť by tam bylo i jen 1-2 dny ztratilo svou pružnost? Takže – BARF je krmivo nejpodobnější přirozené stravě – je to téměř totéž, co by pes žral, kdyby žil volně v přírodě.

Pokud času nemáme nazbyt nebo ho chceme trávit jinak, než přípravou potravy pro psa, opět stojíme před volbou – granule nebo konzervy? A jaké?

I v tomto případě je ale třeba věnovat trochu času přípravě – tzn. zjistit si, jakou technologií je krmivo pro psy vyráběno a jaké je jeho složení. Pokud vám výrobce garantuje, že jeho granule obsahují minimálně 4% masaněco není v pořádku. Divoký pes těžko uloví srnku nebo antilopu, která má v sobě pouze 4 procenta masa. Pokud výrobce sice uvádí kolik bílkovin, sacharidů a tuků jeho granule obsahují, ale neuvádí, z jakého zdroje – nevěřte mu. Zdrojem bílkovin může být nejen maso, ale spousta odpadu, vznikajícího zpracováním masa a další živočišné produkty. Pokud výrobce uvádí na svém obalu polysacharidy, rovnou se takovým granulím vyhněte obloukem – pes totiž polysacharidy netráví a krmivo pro psy s vyšším obsahem polysacharidů nebo-li škrobů sice dělá pevná hovínka (slepená škrobem – vzpomeňte si, čím naše babičky a prababičky škrobily prádlo, aby bylo pěkně tvrdé a pevné), ale výživová hodnota je pro psa nulová. Pes škroby na rozdíl od nás nestráví.

Bohužel ani cena nemusí být tím správným vodítkem. Krmivo pro psy nemusí být drahé, aby splňovalo výživové nároky psa.

Takže přemýšlejte, a než sáhnete pro ultrabezvasuperprémiovém kompletním vyváženém krmivu, přečtěte si, co na sebe výrobce prozradí na obalu.  A pokud málo nebo nic, nekupujte ho.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.