You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Nevhodné a nebezpečné potraviny pro psy

Publikováno 21.10.2012 14:22:00
Kategorie Krmivo pro psy

Nevhodné a nebezpečné potraviny pro psyMilujeme naše mazlíčky. Někdy jim však, z nevědomosti nebo nedbalosti, projevujeme svoji lásku způsobem, který jejich zažívání a mnohdy i zdraví rozhodně neprospívá. Ano, mám na mysli ten okamžik, kdy ležíme na gauči, dopřáváme si u televize něco moc dobrého a z druhé strany na nás koukají ta bezelstná kukadla, která jako by říkala: “dej psovi své jídlo, dej psovi své jídlo“. Nu, a protože toho chlupáče bezmezně milujeme ten krásný opečený brambůrek, křupavoučkou slaninku, slaďoučký pásek čokolády atp… mu samozřejmě dáme. Mějme však na mysli, že:

Mnohé z běžných potravin mohou být pro psa nebezpečné. Požití některých z nich dokonce osudové. Některé z těchto potravin jsou poměrně běžné, jiné, i když jsou dostupné, by nás ani nenapadlo pejskům podávat. Některé jsou nebezpečné, pouze když se podávají, ve vyšším množství.

V níže uvedeném seznamu si popíšeme typy potravin, které mohou ohrozit, nebo dokonce poškodit zdraví našeho pejska.

Pro psy nevhodné nebo nebezpečné potraviny:

 • Avokádo
  Je pro psa jedovaté. Obsahuje toxickou složku Persin, který může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Avokádo má vysoký obsah tuku, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení, v některých případech i zánět slinivky. Mezi příznaky otravy patří dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutin v hrudníku. Množství, které může způsobit otravu, není přesně známo.
 • Cibule
  Obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro psy jedovaté. Narušují červené krvinky a mohou vyvolat anémii, slabost a dýchací problémy. I malá množství cibule podávaná v určitém časovém odstupu mohou způsobit kumulativní poškození. Týká se to cibule i pažitky ať už syrovém, sušeném nebo i vařeném stavu.
 • Česnek (ve velkém množství)
  Velké množství česneku způsobuje, díky obsahu N-propyldisulfid, podobné problémy jako cibule. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, proto by se měl pes s česnekem přijít do styku jen v minimálních množstvích.
 • Čokoláda
  Může způsobit záchvaty, bezvědomí a smrt. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření. Obecně platí, že tmavší čokoláda je nebezpečnější. Jakákoliv čokoláda ve větším množství může psa zabít. Příznaky se nemusejí projevit i několik hodin, přičemž smrt psa může nastat i do 24 hodin. Konzumace mléčné čokolády, i když obsahuje menší koncentraci, je stejně nebezpečná. Již 650g mléčné čokolády nebo 90g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.
 • Hrozny a rozinky
  Mohou u psů způsobit selhání ledvin. I malé dávky mohou být pro psa smrtelné. Fatální následky mohou nastat i v případech, kdy pes sní pár bobulí hroznů či rozinek opakovaně.
 • Jádra jablek a hrušek, třešňové, švestkové, broskvové a meruňkové pecky
  Obsahují jedovatý kyanid. Pár pecek nebo jadérek psovi problémy způsobit nemusí, avšak po každém požití dochází k hromadění kyanidu v těle. Kousání jadérek a pecek způsobuje uvolňování kyanidu.
  Problémem může být i nesprávné spolknutí, při kterém se pes může začít dusit.
 • Kofein (z kávy, kávové sedliny, čaje nebo čajových sáčků)
  Stimuluje centrální nervový a cévní systém a vyšší koncentrace může způsobit zvracení, neklid, bušení srdce a během několika hodin dokonce i smrt.
 • Makadamové oříšky
  Mohou být příčinou slabosti, třesu a ochrnutí. Příznaky jsou obvykle jen dočasné.
 • Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
  Mohou způsobovat plynatost, průjem nebo i zánět slinivky. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku jsou bezpečné.
 • Muškátový oříšek
  Může způsobit třes, křeče a smrt.
 • Rajčata
  Obsahují Tomatin, který je podobný solaninu (jedovatý alkaloid). Když rajčata dozrávají, množství Tomatínu se v nich snižuje. Proto zralá rajčata jsou pro psa méně nebezpečná. Klinickými příznaky otravy jsou letargie, nadměrné slinění, dýchací problémy, zvracení, průjem nebo zácpa, rozšíření zornic, křeče. Pro člověka jsou kromě plodů všechny části rajčete také jedovaté.
  Rajčata obsahují i Atropin, který může u psa způsobit rozšíření zornic, třes a srdeční arytmii. Nejvyšší koncentraci atropinu obsahují stonky a listy.
 • Sůl
  Ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami. U psů způsobuje podávání slané stravy nadměrné pití vody, což může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi žaludku, která může být pro psa také osudová.
 • Příliš mnoho tuků či smažené potraviny mohou způsobit zánět slinivky.
 • Šunka a slanina
  Obsahují hodně tuku a soli, což může mít za následek zánět slinivky. Následné nadměrné pití vody u velkých plemen může vést k torzi žaludku.
 • Syrová játra nebo časté podávání vařených jater (3 krát za týden)
  Může způsobit toxicitu vitaminem A. Tato má za následek deformaci kostí, úbytek hmotnosti a nechutenství. Pokud psovi vedle vařených jater podáváme i konzervu, přesvědčme se, zda konzerva neobsahuje i játra.
 • Houby
  Mohou vyvolat bolest břicha, slinění, poškození jater nebo ledvin, zvracení, průjem, křeče, bezvědomí, či dokonce až smrt.
 • Syrové bílky z vajíček
  Obsahují bílkovinu avidin, která může vést k úbytku vitamínů B. Biotin je pro růst a dobrou srst psa nezbytný. Žloutky syrových vajec obsahují dostatek biotinu, takže celé syrové vejce z tohoto pohledu nebezpečná nejsou. Žloutky vajec však mohou obsahovat salmonelu, proto bychom vejce měli mít z důvěryhodného zdroje, nebo je podávat ve vařeném stavu.
 • Vařené kosti a kosti z kuřete
  Se během trávení mohou roztříštit a poškodit vnitřní orgány psa.
 • Vlašské ořechy
  Pokud pes sní skořápky vlašských ořechů, může dostat průjem a žaludeční nevolnost. Pravou příčinou je toxická plíseň, která napadá ořechy při zvlhnutí. Příznaky otravy jsou zvracení, třes, slinění, problémová koordinace, letargie, nechutenství, žloutnutí očí a dásní. Zasažený pes může vylučovat krvavé zvratky nebo stolici. Může trvat i několik dní, než se příznaky projeví.

Podáváním správné stravy můžeme výrazně prodloužit život našeho miláčka, nebo ho aspoň ušetřit zbytečných zdravotních komplikací vyplývajících z podávání nevhodných pokrmů nebo pamlsků.

Nevhodné a nebezpečné potraviny pro psy

 Foto: Autorské právo: prometeus / 123RF Reklamní fotografie

Sdílet tento článek

Zobrazit všechny komentáře (1)

Annies


18.11.2017 21:46:49

V prvom rade netreba zabúdať na alkohol, u psov je toxický už vo veľmi malých dávkach. Je to opísané aj tu: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/10-potravin-ktore-su-pre-vasho-psa-jedovate-163 pri tom hrozne som si nie celkom istá, pretože môj pes papa hrozno často a bez akýchkoľvek komplikácií.

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.