You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Pes a jeho řeč

Publikováno 24.03.2014 09:21:00
Kategorie Psi a jejich svět

Pes a jeho řeč Pes že je němá tvář? Tak toto rčení není vůbec pravdivé. Psi dokáží být opravdu hlasití a nejen svým štěkotem komunikují s okolním světem. Jejich řeč těla a mimika je dokonalá, některým způsobům se dá porozumět, musíme však svého mazlíčka důkladně pozorovat. Porozumění Vašim psům velice usnadní vzájemný život. Zaměřit bychom se měli na výraz očí, naslouchat zvukům, které vydává, rozlišovat jejich výšku, intonaci i intenzitu. Také pohyb jazyka, ocasu, uší a celého těla. Následující seznam je spíš základní a orientační, ale i tak nám ve vzájemném porozumění s naším psím mazlíčkem může dobře posloužit.

Štěkot – nízko laděný – dominantní postavení či snahu zastrašit protivníka, vysoko ladění – vyjadřuje nejistotu nebo strach, rychlost štěkání závisí na rozčilení, čím více je rozčilenější, tím rychleji štěká

Vrčení – hluboké vrčení – zahánění protivníka, kolísavé vrčení – strach a agresivita velmi nejistého psa.

Hledáte kvalitní motivaci pro svého pejska?

Už nemusíte.
Dánská holistická krmiva Olivers si zamiluje

Vytí – zvučné a protáhlé – jedinec upozorňuje na svou přítomnost a hlásí vlastnictví území. Pokud zní vytí jako nářek – stěžuje si na samotu nebo odloučení od smečky.

Kňučení – hlasitost vyjadřuje sílu emoce. Tiché – podřízenost. Jednotlivé výkřiky – náhlá a neočekávaná bolest. Zvuk podobný křiku dítěte – zoufalý strach o život.

Supění – supěním projevuje stres, vzrušení nebo také napjaté očekávání.

Vzdechy – ty vydává pes, pokud se uvolní, je spokojen. Nebo také naopak silný vzdech může vydat rezignovaně, vzdává se, něco nedopadlo podle jeho očekávání.

Postavení uší – vzpřímené boltce – pozornost, aktivita, dominance. Čím více se blíží uši k hlavě, tím více je pes podřízenější, ne však v kombinaci s ocasem, vysoko postaveným a uvolněnou tlamou – to znamená přátelský pozdrav.

Oči – Zvětšení zorničky – vzrušení. Přimhouřené oči – ostražitost. Velikost a kulatost očí – čím větší, tím dominantnější a hrozivější signál. Pohyb čela nad očima odpovídá pohybu obočí u člověka, také jeho význam je obdobný.

Tlama – zcela odhalené zuby a dásně – hrozba, zuřivost. Tlama otevřená do tvaru písmene C – hrozba založena na dominanci. Koutky stažené dozadu nebo sevřené – hrozba ze strachu.

Ocas – ocas nahoru – dominance, ocas dolů – podřízenost. Rozsah a rychlost pohybu – intenzita zaujetí, rozčilení nebo vzrušení.

Hřbet – naježená srst na hřbetě vyjadřuje agresi, přípravu k lovu.

Porozumět svému pejskovi by chtěl určitě každý správný majitel, tento návod Vám může trochu pomoci, samozřejmě nejlíp ale svému psovi porozumíte, když s ním budete trávit hodně času, věnovat se mu a všímat se jeho vyjadřování.

Pes a jeho řeč

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.