You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Pes a očkování

Publikováno 23.09.2013 00:01:00
Kategorie Psi a jejich svět

Pes a očkováníKaždý majitel psa by měl dodržovat spoustu zásad při jeho chovu. Mezi základní péči patří samozřejmě očkování, poradit se můžete se svým lékařem. V tomto článku najdete základní povinná očkování. Jediné povinné očkování u nás je proti vzteklině, ostatní očkování jsou pouze doporučená. Je na každém majiteli, aby posoudil, jak moc si váží zdraví svého pejska a proti kterým dalším onemocněním ho nechá naočkovat.

První očkování štěňata by měl zajistit původní majitel, pokud si však pořídíte štěňátko bez prvního očkování, je to pak na Vás.

Do 8 týdne věku štěněte musí být tedy odčerveno a naočkováno, protože organismus malého štěněte je schopno vytvářet nejlépe protilátky. Očkuje se proti těmto nemocem:

  • Psinka – velmi nakažlivé infekční onemocnění
  • Leptospiróza – horečnaté infekční onemocnění
  • Infekční hepatitida
  • Infekční kašel
  • Parvoviróza – velmi nebezpečné virové onemocnění
  • Borelioza
  • Koronaviróza
  • Tetanus
Hledáte kvalitní krmivo pro svého pejska?

Už nemusíte.
Dánská holistická krmiva Olivers si zamiluje

Vakcinace se provádí také kombinovaná, parvoviróza spolu s psinkou a koronavirózou. Následně, v dosažených 12 týdnech věku štěněte se provádí přeočkování výše uvedených chorob. Do 24 týdnů věku štěňátka by se měl nechat naočkovat proti vzteklině a to povinně. Avšak choroby jako psinka, parvoviróza a infekční hepatitida nebo laptospiróza, jsou velmi závažná onemocnění, mohou mít smrtelné následky, proto očkování je z etického hlediska nezbytné, ovšem zákon nechává volnou ruku majitelům psů.

Všechna očkování bychom měli pravidelně přeočkovávat každý další následující rok. U vztekliny povinně každý rok od 6 měsíců věku psa. Není vhodné vakcinace březích fen a ani hárajících fen, ale také nezdravá zvířata. Vakcinace může u psů vyvolat také vedlejší reakce, od svědění kolem vpichu až po svědění po celém těle, kopřivku a otoky, zvýšenou teplotu, nechutenství nebo apatii. Tyto reakce jsou však velmi řídké, nejsou víceméně nebezpečné, ale vyžadují okamžitý zásah, nejlepší je poradit se o tom s veterinářem. Doporučuje se také po 14 dnech od vakcinace pejska nevystavovat žádné zátěži a udržovat ho v klidu a teple.

Pes a očkování

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář