You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Pes a správné krmení

Publikováno 26.10.2011 19:24:43
Kategorie Krmivo pro psy

Jak správně krmit psa? Zahrajeme si hru – najdi 20 rozdílů. Představte si psa a koně. To přece každý ví, jaký je mezi nimi rozdíl! A přece, mají i dost společného, ale rozdíl je jasný… Obrázek krmícího se zvířete nám prozradí, jak tráví a co je pro ně dobré, co dokáží strávit a využít jako zdroj energie.

Pozorujte pasoucího se koně. Utrhne hrst trávy a žvýká a žvýká, teprve poté sousto spolkne. Potom si ukousne další a to opakuje klidně celé dopoledne. A teď dejte (nebo si představte, že dáváte) svému psovi kus masa. Co udělá? Spolkne jej prakticky bez žvýkání. Umíte si představit, že by pes polykal kusy masa celé dopoledne?

Pes a správné krmení

Rozdíl je zřejmý. Zatímco býložravci se živí rostlinnou stravou s vysokým podílem vlákniny, jejíž hlavní složka je celulóza a polysacharidy, pes jako masožravá šelma by takovou stravu vůbec neměl šanci strávit a využít. Trávení psa je přizpůsobeno masité stravě. Zatímco trávicí proces u býložravců začíná důkladným rozmělněním v ústní dutině a přípravou pro fermentaci, pes potravu prakticky nežvýká, polyká celá sousta. Proto jeho sliny neobsahují žádné trávicí enzymy. Úlohou slin u psa je obalit sousto potravy tak, aby bylo možné jej spolknout. K vlastnímu trávení dochází až v žaludku, působením pepsinu, jako hlavního trávicího enzymu, který štěpí bílkoviny. V žaludku jsou rovněž emulgovány (rozptýleny ve vodném prostředí žaludku) tuky. Natrávenina, neboli chymus postupuje do dvanáctníku. Pokud natrávenina obsahuje nadbytek bílkovin nebo tuků, je vyprazdňování žaludku zpomaleno, aby trávení bylo co nejdokonalejší. Do dvanáctníku ústí vývod žlučníku a slinivky břišní (pankreas), které obsahují enzymy, důležité pro trávení bílkovin, tuků a škrobů. Slinivka produkuje pankreatickou šťávu pouze při stimulaci potravou.  Škroby jsou tedy u psa, na rozdíl od člověka, štěpeny až ve dvanáctníku. Sliny domácích zvířat s výjimkou prasat totiž neobsahují amylázu, která zodpovídá za štěpení škrobů už při průchodu potravy ústní dutinou. Je zřejmé, že jelikož pes potravu prakticky nekouše, je třeba delší doby k úplnému vyprázdnění žaludku a dokonalému štěpení sacharidů, lipidů i bílkovin. Na rozdíl od psa, u býložravců (nepřežvýkavých) a všežravců dochází ještě k dalšímu trávení v tlustém střevě.

Pokud si to shrneme – člověk oproti psu začíná proces trávení už v ústní dutině. U přežvýkavců je potrava trávena ve složitém předžaludku a teprve po řádném přežvýkání postupuje do vlastního žaludku. Nepřežvýkaví býložravci a všežravci zase tráví potravu ještě i v tlustém střevě.  Trávicí proces psa je tedy přizpůsoben trávení potravy s vysokým podílem bílkovin, obsahující také tuky a cukry. Pes nejlépe tráví tuky a bílkoviny – zhruba 92% tuků a 87% bílkovin, přijatých v potravě je stráveno a vstřebáno, u sacharidů je to méně – okolo 76%.

Je tedy zřejmé, že pes pro zdravý život potřebuje stravu, kterou jednak stráví, jednak využije pro obnovu tkání a jako zdroj energie. Měla by být co nejpodobnější přirozené potravě. Základem musí být netučné maso (hovězí, drůbeží, event. rybí) a vejce jako zdroj kvalitních plnohodnotných živočišných bílkovin a tuků. Poměr bílkovin a tuků musí být vyrovnaný. Pokud je na krmivu deklarován zvýšený obsah tuků – pro pracovní plemena psů s vysokou spotřebou energie, musí být vyšší i obsah bílkovin.  Naopak, tzv. light krmiva pro psy, kteří nepotřebují tolik energie anebo trpí nadváhou, by měl být snížen podíl tuků asi o 30%, ale množství bílkovin nesmí klesnout pod 20% celkového podílu živin v krmivu. Naopak by měl být zvýšen podíl sacharidů a vlákniny. Je to proto, že pes potřebuje energii a vláknina urychlí postup potravy zažívacím traktem.

Krmiva pro psy s velmi nízkým nebo nízkým obsahem masa jsou ke krmení nevhodná, jejich složení často neodpovídá přirozeným potřebám psa. Pokud výrobce uvádí sice podíl bílkovin, tuků a sacharidů, ale neuvádí přesně zdroje těchto živin, nemusí se jednat o kvalitní živočišné bílkoviny. Výrobce, který používá kvalitní suroviny, je na obalu vyjmenuje – deklaruje tak kvalitu.

Závěrem lze říci – pes patří mezi šelmy psovité. Šelmy se v přírodě živí jinými živočichy a ti rozhodně nejsou ze sóji, kukuřice ani rýže. Dopřejte tedy svému psovi jeho nejpřirozenější potravinu ve vysoké kvalitě – maso. Klidně v granulích – ale vybírejte pečlivě – čtěte informace na obalech.  Máte svého pejska přece rádi, ne?

Foto: Autorské právo: damedeeso / 123RF Reklamní fotografie

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.