You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Pudl - jedno z nejznámějších plemen

Publikováno 04.01.2012 20:37:58
Kategorie Plemena psů

Většinou si z dětství pamatujeme cvičené pudly z cirkusu. Je to typický obrázek učenlivého pejska, který radostně plní úkoly, které po něm jeho cvičitel vyžaduje.  Jiný obrázek pudla můžeme získat, pokud se podíváme na krásně upraveného pudla na výstavě. Vypadá jako psí princezna. Trochu nám připomíná nafintěné dívky typu blonďatá panenka Barbie – inteligencí sice nevynikají, ale zato mají perfektní manikúru, bezchybný účes, zářivý úsměv, fantastické boty a na sobě ten úplně poslední model od Diora. Kde je tedy pravda?

Pudl - jedno z nejznámějších plemen

Pudl rozhodně není hloupý pes, vhodný ke zdobení interiéru.  Na rozdíl od blondýnky je mu naprosto jedno, jaký sestřih jeho páníček či panička zvolí. Pudl je velmi inteligentní pes, snadno se učí nové věci, hůře dokáže řešit problémy. To znamená, že výcvik ve smyslu učení a plnění povelů a úkolů je účinný a vede k rychlému zdokonalování dovedností, ale pokud by pudl měl řešit nezvyklou situaci, nemusí si vědět rady. Pudl je tedy dost inteligentní pes, který se rychle učí.

Pudlí páníčci nemají problém s poslušností, problém může nastat po zdravotní stránce. Pudli malých a trpasličích plemen mohou trpět luxací pately (čéšky), ta se vyskytuje i u jiných trpasličích plemen, jako např. Yorkshirský teriér. Je to komplikace, která se dá řešit chirurgicky. Někdy se u pudlů může vyskytnout porucha zraku, zvaná progresivní retinální atrofie. Současná medicína ji bohužel vyléčit neumí, možné je pouze zpomalit průběh, který vede k naprosté slepotě. Pro zpomalení progrese choroby je nutné začít léčit v časném stadiu. Bohužel nemoc je většinou rozpoznána pozdě. Jelikož je postižení dědičné, jsou psi s tímto postižením vyřazováni z chovu. Je to jeden z důvodů, proč nekupovat pudla bez PP. Pokud chcete zdravého pudla, určitě si vyberte spolehlivého chovatele a informujte se u něj právě na tuto poruchu zraku. Pak máte velkou pravděpodobnost, že si přinesete domů zdravé zvíře, které bude trpět tak maximálně plynatostí.

To je u pudlů celkem běžná potíž a dá se odstranit správnou výživou. Vždyť kdo by chtěl mít doma prdícího a zapáchajícího psího kamaráda? Pokud chcete předejít problémům s nadýmáním, nekrmte svého pudla běžnými granulemi. Drtivá většina z nich je vyrobena extrudací, takže v trávicím systému psa bobtnají a vytvářejí plyny. Proces extrudace je rychlý, takže generuje rychlé finanční zisky majitelům firem, bohužel ale vede k nadýmání. Lepší jsou granule, vyráběné pomalým pečením při nízkých teplotách, které nepoškozují důležité složky potravy. Pudlům, pudlíkům a pudlíčkům chutnají, a to i těm vybíravým.

Kromě uvedených zdravotních potíží jsou pudlové zdraví pejsci a vaše peněženka pocítí hlavně psího kadeřníka.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.