You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Torze žaludku - zákeřný zabiják psů velkých plemen

Publikováno 31.08.2014 00:00:01
Kategorie Pes a pečené krmivo , Zdravý pes

DogaTorze (přetočení) žaludku je obrovské nebezpečí pro život obzvlášť velkých a obrovských plemen, která jsou aktivní. U některých plemen, např. Německá doga, je torze žaludku nejčastěji uváděná příčina úmrtí jinak naprosto zdravého psa. U malých psů není tak častá, i když se sporadicky vyskytuje také.

Torze (přetočení) žaludku nastává, je-li žaludek naplněn a pes běhá, skáče, nebo je jinak aktivní. Žaludek je totiž volně uložený v hrudním koši a může se v něm při pohybu psa volně pohybovat.Plný žaludek proklouzne smyčkou tenkého střeva, které je doslova uškrceno a natrávená potrava nemůže postupovat ze žaludku dále do střeva. Vypadá to, jako když uděláte uzel. Tento stav vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, jinak pes zemře. Jak toto nebezpečí snížit nebo eliminovat?

Torze žaludku

První krok je úprava režimu aktivity, krmení, odpočinek. Je-li žaludek prázdný nebo málo zaplněný, nebezpečí torze nehrozí. Proto je nutné, aby psi zůstávali po krmení přibližně hodinu v klidu a žaludek tak měl dostatek času potravu strávit a posunout ji dále do tenkého střeva. Nejlepší způsob, jak to dodržet, je krmit psa vždy až po energeticky náročném aktivním pohybu (po dlouhé procházce, výcviku, atd.). Pes po krmení přirozeně odpočívá a naplněný žaludek tak zůstává v klidu a nepohybuje se v hrudním koši – nebezpečí torze žaludku nehrozí.

Kromě režimu krmení, odpočinku a aktivit je neméně důležité krmivo. Pokud jsou psi velkých a obrovských plemen krmeni extrudovanými granulemi, které jim v žaludku nabobtnají a znásobí svůj objem, žaludek se roztahuje ještě desítky minut po krmení a pokud by pes dělal prudší pohyby – běhal, skákal, hrozí mu torze žaludku. Máte-li doma extrudované granule, kterých je na trhu asi 90%, vezměte je a nasypejte na misku, zalijte vodou a nechte hodinu stát. Extrudované granule dvoj až ztrojnásobí svůj objem. To samé se děje v žaludku vašeho psa, pokud krmíte extrudovanými granulemi. Ideálním řešením je proto krmivo, které je zpracované tak, aby v žaludku psa nezvětšovalo svůj objem. Takovým druhem je, mimo jiné, pečené krmivo z čerstvého masa, čerstvých vajec, které má vyvážené složení a které se v žaludku rozpadne na jednotlivé součásti, ze kterých je vyrobeno. Technologie, která toto umožňuje, se jmenuje „Oven baked“ a jde o pomalé pečení v horkovzdušných troubách za nízkých teplot. Proto je možné při výrobě použít čerstvé suroviny (maso, vejce, mrkev…). Tato technologie je naprosto jedinečná. Na českém a slovenském trhu jsou pouze dvě krmiva touto technologií vyráběná  Oven-Baked Tradition a Magnusson.

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.