You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Výživa psa: ingredience

Publikováno 15.07.2012 15:47:03
Kategorie Krmivo pro psy

Výživa psa: ingredienceTak jako je tomu i u lidí, naši domácí mazlíčci potřebují pro svůj život pestrou stravu.

V podobě metody krmení zvané BARF (krmení syrovou stravou) to předpokládá skládání krmných dávek tak, aby celková přibližně týdenní krmná dávka obsahovala vše, co organismus psa potřebuje. Je to o přemýšlení, shánění a nakupování surovin tak, aby byly vždy čerstvé, spolehlivě zdravotně nezávadné a následně sestavování jídelníčku tak, aby výsledkem byla kompletní vyvážená strava, přestože pes řadu potravin může odmítat, protože mu prostě nechutnají.

Spolehlivější, méně časově náročnou a častokrát i ekonomicky výhodnější (netýká se levných krmiv ze supermarketů) je varianta krmení suchými granulemi nebo konzervami, případně kombinací obojího. Základním předpokladem je garance kvality. Neplatí přímá úměra, čím dražší tím lepší. Čeho je třeba si všímat? To nejdůležitější je, jestli výrobce uvádí přesné složení surovin, nejen podíly obsahu bílkovin, sacharidů a tuků. Podle surovin, ze kterých je krmivo vyrobeno, můžeme usuzovat na jeho kvalitu. Dalším parametrem je technologie zpracování. Receptura krmiva musí být taková, aby krmivo bylo kompletní a vyvážené. Neméně významné pro orientaci jsou udělené certifikáty výrobci za konkrétní krmivo.

Přinášíme vám seznam běžných potravin, které bývají součástí obou uvedených způsobů krmení a jejich charakteristiky z hlediska přínosnosti ve výživě psů:

Maso a další živočišné produkty by měly tvořit zhruba polovinu krmné dávky. Příliš vysoký podíl masa u málo aktivních psů vede k nežádoucímu nárůstu tukové hmoty a obezitě

Maso
Z hlediska výživy je vhodnější libové červené maso (hovězí, skopové, jehněčí) nebo tmavé drůbeží maso než světlé kuřecí (prsa) anebo vepřové, které má příliš vysoký obsah tuku. Světlé drůbeží maso je vhodné pro psy s výraznou nadváhou.  Výbornou volbou je srdce, ať už hovězí nebo drůbeží – je to čisté maso bez nadbytečné příměsi tuku a navíc bývá levnější než svalovina.

Kosti
Množství podílu kostí  s masem (maso nelze v žádném případě nahradit) by nemělo přesáhnout 30 – 50% krmné dávky. Nikdy svému psovi nedávejte vařené kosti.

Ryby
Rybí maso je významným zdrojem vitaminu D, který je nutnou podmínkou správného vývoje a fungování kostí, imunitního systému, nervových vláken, v neposlední řadě i svalových buněk. Bez vitaminu D klesá schopnost svalů udržovat napětí a tím klesá svalová síla.
Některé druhy rybího masa jsou v syrovém stavu pro psy nepřípustné a to: losos, pstruh a příbuzné druhy.

Vnitřnosti
Z jater jsou nejvýživnější hovězí játra, ale mohou se používat i kuřecí játra. Vnitřnosti do jídelníčku obecně nezařazujeme často, jsou sice zdrojem železa, ale jsou také orgánem, kterým se tělo zbavuje škodlivých látek. Pes se bez nich v zásadě obejde, jiné druhy vnitřností se nedoporučují vůbec.

Vejce
Psi vejce milují, je to pro ně výborná pochoutka. Navíc jsou zdrojem vápníku, důležitého pro vývoj a fungování kostry, vitaminu A,B a D. Vejce jsou výživná, pokud krmíte syrovou stravou, pes o hmotnosti 20kg by měl dostat jednou vejce denně.

Mléko a mléčné výrobky
Psi netolerují syrové mléko, protože nedokáží štěpit mléčný cukr – laktózu. Většinou ale milují jogurty a sýry. Zakysané mléčné výrobky jim neublíží, ale sýry jsou většinou moc tučné a tavené sýry mají vysoký obsah soli, která psům škodí.

Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina je nezbytností pro každého psa odedávna, stejně jako pro psí předky – vlky. Ve volné přírodě psovité šelmy žerou trávu a vyhrabávají si kořínky. Oboje napomáhá dobrému trávení, ovoce i zelenina obsahují zejména vitamin C a stopové prvky, potřebné pro organismus.
Zeleniny s vyšším obsahem škrobu, jako brambory, dýně, luštěniny, obsahují velké množství polysacharidů (karbohydráty), které sice pomáhají  dodat energii velmi aktivním psům (sportovní, pracovní psi), a snižují cenu krmiva, ale jejich množství je třeba důsledně omezit, protože nadměrné množství vede k obezitě. Nikdy nesmí být použity ke krmení v syrovém stavu, vždy se musí uvařit nebo jinak tepelně zpracovat.
Naťová a neškrobová zelenina je velmi nízkokalorická, přesto se nedoporučuje dávat ve velkém množství, protož specifické druhy mají specifický obsah látek. Syrová naťová zelenina se využívá k léčbě potíží s trávením. Některé druhy této kategorie mohou vyvolat nepříjemné nadýmání, jako např. brokolice nebo květák a mohou být pro psa i nebezpečné.
Ovoce jako banány, jablka, jahody, maliny, borůvky, meloun a papája jsou dobrou volbou pro doplnění jídelníčku. Konzumace grepů a hroznového vína je zakázána, může vést k selhání ledvin.

Obilniny
Použití obilnin je kontroverzní otázkou vzhledem k alergizaci a rozmachu alergických potíží u psů. Pokud je pes alergický na lepek, jsou zakázány veškeré obilniny, obsahující lepek. Dobrým řešením jsou celozrnné obilniny. Pro výživu psů jsou vhodné ovesná mouka, hnědá rýže anebo ječmen. Pšeničná celozrnná mouka je vhodná pro psy, kteří netrpí alergií na lepek.

Doplňky výživy
Doporučovány jsou následující:

Vápník je nedílnou součástí potravy. Je obsažen v mase, vejcích, mléčných výrobcích a některých druzích zeleniny. Jeho množství by se mělo pohybovat v rozmezí  360 – 450mg na 1 kilogram krmné dávky.

Oleje jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, které jsou důležité pro správné fungování organismu a živočišné druhy si je neumí sami vyrobit. Některé jsou i zdrojem důležitých vitaminů nebo stopových prvků. Jedná se o rybí olej, olej z tresčích jater, rostlinné oleje, jako olej z jader vlašských ořechů, semen konopí, kukuřice, nebo sójový. Denní dávka oleje je 1 čajová lžička denně. Lze použít i řepkový olej, ale musí být zastudena lisovaný. Výhodný je i rozmarýnový olej, který má blahodárný vliv na kůži a srst zvířete. Jeho množství je mnohem menší, stačí 1 lžička dvakrát týdně.

Vitamin E je účinným antioxidantem, vychytává volné radikály a tím napomáhá prevenci řady chorob.

Jód musí být součástí stravy, protože jeho nedostatek vyvolává poruchy funkce štítné žlázy. Zdrojem jódu jsou mořské ryby.

Výživa psa: ingredience

Pokud má váš pes kompletní vyváženou stravu, není potřeba dodávat další vitaminy a minerály. Jejich stopová množství, potřebná pro zdraví jsou obsažena ve jmenovaných potravinách. Zdravému psu absolutně dostačují. Pokud má váš pes předepsanou léčebnou dietu, nebo nesnáší některé potraviny, je dobré poradit se s veterinářem o vhodných doplňcích stravy.

V kvalitních značkách krmiva pro psy jsou obsaženy všechny výživové prvky v kompletním a vyváženém složení. Vždy si jejich přítomnost a množství ověřte na obalu, solidní výrobce zde uvádí i suroviny, ze kterých je krmivo pro psy vyrobeno.

Rozhodně doporučujeme krmivo pro psy Oven-Baked Tradition, kde jsou deklarovány nejen obsahové látky a suroviny, ale je navíc vyrobeno technologií owen baked, která uchovává všechny hodnoty krmných surovin, včetně obsahu vitaminů, citlivých na jiné způsoby zpracování, např. extrudací.

Oven-Baked Tradition je vhodnou alternativou krmení syrovou stravou, která je časově nenáročná a finančně dostupná.  

Foto: Autorské právo: magone / 123RF Reklamní fotografie

Sdílet tento článek

Musíte se zaregistrovat

Klikněte zde pro registraci

Přidat komentář

Vyhledat na blogu

Rubriky

 • Rychlá doprava až domů

  Všechno zboží máme skladem, proto ho i vy budete mít doma co nejrychleji.

 • Domácí kvalita

  Všechna krmiva od rodinných firem, které jsou zaměřeny na extrémní kvalitu surovin.

 • Porozumění

  Doktorka Romana je rodinná firma. Sami jsme chovatelé a chceme pro naše pejsky to co Vy: Zdraví, radost a štěstí.

 • Naši psi doporučují

  Vše, co prodáváme, poctivě vyzkoušeli naši vlastní pejsci. Co neprošlo u nás nenajdete.